Comparing aci, bs and europe code usinglateral forces on shear walls effect
Asitler ve avrupa kodu yasal kuvvetler kullanılarak perde duvar etkisi üzerinde karşılaştırılması
  1. Tez No: 768991
  2. Yazar: ALFAT AL-WAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Comparing and contrasting analyses of concrete structures proposed for development in Baghdad and Cairo Seismic maps' impact on the examined structural system is taken into account in this study. The information offered included principles, illustrations of seismic maps and analytical techniques, and case study findings. The presence of a shear wall and where it is placed could alter the mass centre and stiffness of the structure. Asymmetrical models are very unlikely. This is a result of the interaction between gravity and the centre of mass of the object. The conditions are fulfilled when the shear wall moves the structure's centre of mass and centre of stiffness closer together. Because lateral stresses are absorbed, shear walls make buildings stronger and can sustain less movement. Installing shear walls to stop shear is a standard procedure in the construction sector (2). The building's performance has improved, and the displacement along the X and Y axes has decreased, according to analysis of its reaction spectrum. Finite element software, such as ETABS, is an incredibly useful tool for modelling large-scale infrastructures since performing actual research or simulations to analyse the behaviour of a system under a variety of situations can be prohibitively expensive and challenging to manage. Finite element software can be an important resource in situations like this (e.g. high rise buildings). The Egyptian code produces the highest base shear values, followed by the earthquake code published in (EUROCODE 8-2004), and finally the Iraqi code for 2019, with a structural system of shear walls producing the lowest results in terms of displacements, drifts, and base shear values, according to the current Cairo seismic map. Five: The Iraqi code results in the lowest values for base shear, drift, and displacement when the seismic coefficient is applied to the present Cairo map. The height of the building ranged linearly from 5 to 21 stories misplaced, and modal outlines were created utilizing dynamic and static analysis.
Özet (Çeviri)
Bağdat ve Kahire'de geliştirilmesi önerilen betonarme yapıların karşılaştırmalı analizleri ve Kahire Sismik haritalarının incelenen yapısal sistem üzerindeki etkisi bu çalışmada dikkate alınmıştır. Sunulan bilgiler arasında ilkeler, sismik haritaların çizimleri ve analitik teknikler ve vaka çalışması bulguları yer aldı. Perde duvarın varlığı ve yerleştirildiği yer, yapının kütle merkezini ve rijitliğini değiştirebilir. Asimetrik modeller pek olası değildir. Bu, yerçekimi ile nesnenin kütle merkezi arasındaki etkileşimin bir sonucudur. Perde duvar, yapının kütle merkezini ve rijitlik merkezini birbirine yaklaştırdığında koşullar yerine getirilir. Yanal gerilmeler absorbe edildiğinden, perde duvarlar binaları daha güçlü hale getirir ve daha az hareketi sürdürebilir. Kesmeyi durdurmak için perde duvarların montajı inşaat sektöründe standart bir prosedürdür (2). Reaksiyon spektrumunun analizine göre binanın performansı arttı ve X ve Y eksenleri boyunca yer değiştirme azaldı. ETABS gibi sonlu eleman yazılımı, çeşitli durumlar altında bir sistemin davranışını analiz etmek için gerçek araştırma veya simülasyonlar yapmak aşırı derecede pahalı ve yönetilmesi zor olabileceğinden, büyük ölçekli altyapıları modellemek için inanılmaz derecede faydalı bir araçtır. Sonlu eleman yazılımı, bu gibi durumlarda (örneğin yüksek binalar) önemli bir kaynak olabilir. Mısır kanunu en yüksek taban kesme değerlerini üretir, bunu (EUROCODE 8-2004)'de yayınlanan deprem kanunu ve son olarak 2019 Irak kanunu, yer değiştirmeler, ötelemeler açısından en düşük sonuçları üreten perde duvarlardan oluşan yapısal bir sistemle, ve mevcut Kahire sismik haritasına göre taban kesme değerleri. Beş: Irak kodu, mevcut Kahire haritasına sismik katsayı uygulandığında taban kayması, sürüklenme ve yer değiştirme için en düşük değerleri verir. Binanın yüksekliği lineer olarak 5 ile 21 kat arasında değişiyordu ve dinamik ve statik analizler kullanılarak modal ana hatlar oluşturuldu.