De-politicisation of the civil service: Impacts and implications on the Gambia's bureaucracy
Kamu hizmetinin siyasetten arındırılması: Gambiya bürokrasisi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 769064
  2. Yazar: FATOUMATTA SARR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Afrika'da kolonizasyonun ortaya çıkmasından ve merkezi yönetimin tanıtılmasından, birçok bürokrasi verimsiz özelliklerini korudu. Bu özellikler yönetişim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını engellemektedir. Gambiya'nın kamu hizmeti performansını artırma konusu bir tartışma konusu olmuştur. Yönetişim sisteminin etkin performansının gerçekleştirilebileceği bağlam, büyük ölçüde, hükümetin iyi kamu hizmeti performansını destekleyebilecek politikalar oluşturma kapasitesine bağlıdır. Bununla birlikte, Gambiya'nın kamu hizmeti, yetersiz işçiler, yetersiz donanımlı devlet büroları ve kamu idari işlerine siyasi müdahale ile karşı karşıyadır. Gambiya'nın kamu sektörünün performansını artırmayı amaçlayan çeşitli reform programlarına rağmen, hizmet sunumu yetersiz kalmıştır. Bu tez, Gambiya'nın kamu sektörünün karşılaştığı sorunları başarılı hizmet sunumu açısından Max Weber'in bürokratik teorisi perspektifinde değerlendiren bir değerlendirme tekniği içermektedir. Bu tez, diğer konuların sıra karakter ilkesi, adam kayırma, partizanlık, yolsuzluk, aşiretçilik, adam kayırmacılık ve diğer temel sorunları Gambiya'da kamu sektörünün etkin ve etik yönetimini engelleyen nedenler olarak tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Years after the introduction of centralized governance in Africa, many bureaucracies still exhibited the inefficient traits obtained through colonialism. These characteristics prevent the effective performance of the governance system in many Sub-Saharan nations. The issue of enhancing Gambia's public service performance has been a subject of debate. To a very large extent, the context through which effective performance of the governance system can be accomplished is dependent on the government's capability to establish policies capable of supporting good public service performance. However, the Gambia's civil service is faced with incompetent workers, ill-equipped government bureaus as well as political interference in its public administrative matters. Service delivery in the Gambia has remained subpar despite numerous reform initiatives formulated to improve the efficiency of the public sector. This thesis incorporates an evaluation technique in assessing the problems confronting Gambia's public sector in terms of successful service delivery within the perspective of Max Weber's bureaucratic theory. This paper identifies, among other issues character principle, favoritism, partisanship, corruption, tribalism, nepotism, and other primal issues as reasons impeding effective and ethical management of the public sector in The Gambia.