Harf Devriminin halkla ilişkileri
Public relations of Turkish Alphabeth Reform
- Tez No: 279486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA İLKAY KELOĞLU İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Türk İnkılap Tarihi, Public Relations, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Atatürk devrimlerinden harf devrimi, sosyo kültürel alanda yapılan en büyük devrimdir. Arap alfabesinin yarattığı olumsuzluklar ilk kez Tanzimat döneminde tartışılmaya başlandı. Meşrutiyet yılları da Tanzimat yıllarında olduğu gibi alfabe tartışma konusu oldu. Ancak yapılan tartışmalar daha çok var olan Arap harflerinin ıslah edilmesi ile ilgiliydi. Tanzimat ve Meşrutiyet yıllarında yapılan tartışmalarla olgunlaşan alfabe sorunu, gerekli siyasal ve sosyal şartların sağlanması ile birlikte Atatürk'ün önderliğinde Latin harflerinin kabulüyle çözüme kavuştu.Bu tezde; tarih ve alt disiplini olan inkılap tarihi alanında çok iyi bilinen bir konuya iletişim tarihi perspektifinden yaklaşılmış ve harf devriminin halkla ilişkiler uygulamaları incelenmiştir. Harf devriminin halka gitmesi, halkın devrimi benimsemesi ve günlük hayatın bir parçası olması için Atatürk'ün yoğun Anadolu gezileri ve toplantılar yaptığı, demeçler verdiği, örnek olaylar düzenlediği görülmektedir. Sosyal ve kültürel dönüşümün içselleştirilmesinde Atatürk'ün yürüttüğü bu halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemli bir yeri vardır.Devrimin haber ve köşe yazıları aracılığıyla nasıl ele alındığı değerlendirilebilmek için Hakimiyet-i Milliye, Cumhuriyet, İkdam, Vakit ve Akşam Gazeteleri taranmıştır. Harf devriminin ilk tohumları Ağustos ayında atıldığı için gazete taramasına Ağustos 1928 yılından başlanmış ve Haziran 1929 yılına kadar sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Alphabeth Revolution is one of the most important socio-cultural revolutions made by Atatürk. The negative effects of the Arabic alphabeth was first discussed in the period of `administrative reforms?. In the years of constitutional monarchy as in the years of administrative reforms, the Arabic alphabeth was a matter of discussion again. But this time it was more about reforming the Arabic alphabeth. During the discussions in those years the problem of using the Arabic alphabeth increased and it came to a solution with the acception of the Latin alphabeth in the leadership of Atatürk.In this research history and in its sub branch `history of revolution? is examining the approach to the alphabeth of revolution and its application in public affairs with the perspective of history of comunication. In the leadership of Atatürk the impact of the public affairs in achieving succes in the alphabeth revolution can not be denied. Atatürk personally arranged journeys to Anatolia, addressed the public, gave speeches and held meetings, he even taught himself to easy the adoptation of the revolution. We can see Atatürk?s great role in the application of the puplic affairs to make this socio¬¬-cultural change an internal issue.The papers of the period like Hakimiyeti-Milliye, Cumhuriyet, İkdam, Vakit, and Akşam have been scanned to see how the issue was handled.