Strategizing state behavior on domestic and foreign affairs: Applying game theory to media discourse, politics, and conflict management
Devlet davranışının iç ve dış işlerde strateji belirlemesi: Oyun teorisinin, medya söylemi, politika ve çatışma yönetimine uygulanması
  1. Tez No: 769097
  2. Yazar: MARIAM MOHAMED ELSHAHAWI IBRAHIM ELHADIDI ARIBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EFEGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu araştırma, oyun teorisini medya söylemine, siyasete ve çatışma yönetimine uygulamayı amaçladı. Oyun teorisini ve uzantısını kullanan hiper oyun teorisi, teorik-metodolojik bir temel olarak, uluslararası ilişkilerde ve siyasi iletişimde bütünleştirici bir şekilde etkileşimli stratejik karar almanın uygulanmasının önünü açmıştır. Uluslararası ilişkiler ve medya söyleminde teorilerin kullanılmasına dayanan bu çalışma, disiplinler arası, birbiriyle ilişkili, stratejik güvenlik incelemesi merceğinden ulusal, bölgesel ve uluslararası sistem yapılarının istikrarını sağlamak için ilerlemektedir. Genellikle, bu araştırmada: 1. İlk olarak, bir (Devletlerarası Çatışmanın Aldatma Hiper Oyun Modeli“DHMIC”) ve (Caydırıcılık Dolanıklığı Yasası“DEL”) dahil olmak üzere“Çatışma veya Savaş Engeli Stratejik Yaklaşım”dediğimiz şeyin teorik gelişimini tanıtıyoruz. 2. İkinci olarak, oyun ve hiper oyun-teorik-analizinde (Çatışma veya Savaş Engeli Stratejik Yaklaşım) uygulama durumlarına değinilmektedir; geliştirdiğimiz (Caydırıcılık Dolanıklığı Yasası) esaslarını gelişmiş bir (Rusya-Ukrayna Savaşı 2022'nin Karşılıklı-Grand Strateji Modellemesi) aracılığıyla _ gerçek bir topyekün savaş durumunda _ restorasyonu gerçekleşir; ayrıca, Rus-Ukraynalı Savaş örneğine uygulanırken, savaş (hiper) oyun modellemesini ve karşı modellemesini ortaya çıkarmak için bir ('Şans Olmayan Alanda' Stenograf Savaş-Altıgeni) modeli inşa edilmiştir. 3. Üçüncü olarak, tüm çalışma hedeflerine ulaşmak amacıyla geliştirilmiş bir (Çok Düzeyli Çatışma Yönetimi Stratejik Yaklaşımı) tartışmasını aşağıdakiler için gelir: a. Batı medyasındaki (BBC) Batılı olmayan temsili (bizim durumumuzda Mısır) incelemeye dayandıktan sonra inşa ettiğimiz oyun-teorik modeli aracılığıyla medya söylemini, kültürü, ötekinin temsilini, devlet politikalarını ve çatışmayı birbirine bağlayarak medeniyetler çatışmasını yönetmek. b. Mısır'ın devlet içi çatışma analizine ve konvansiyonel olarak teorik yönetimine odaklanarak, (Pozitif Barış İçin Hiper Oyun Modelini“PPHGM”) ve (Barış-Durumu Dengesi İçin Hiper Oyun Modelini“BPSHM”) oluşturarak devlet içi ve devletler arası çatışmaları stratejik olarak yönetmek ve bu tanıtılan hiper oyun stratejik teorik-modellerine bağlı olarak uluslar içindeki ve arasındaki çatışmaları en iyi şekilde yatıştırmak, çözmek ve dönüştürmek.
Özet (Çeviri)
This research aimed to apply game theory to media discourse, politics, and conflict management. Using game theory and its extension, hypergame theory, as a theoretical-methodological foundation, paved the way for enhancing the implementation of interactive strategic decision-making in international relations and political communication in an integrative way. Relying on utilizing theories in IR and media discourse, this work moves forward to achieving the stability of national, regional, and international system structures from a lens of interdisciplinary, interrelated, strategic security study. Generally, in this research: 1. We introduce first the theoretical development of what we call the“Conflict or War Impediment Strategic Approach,”including a (Deception Hypergame Model of Interstate Conflict“DHMIC”) and (Deterrence Entanglement Law“DEL”). 2. Second, on the game and hypergame-theoretic-analysis, our (Conflict or War Impediment Strategic Approach)'s applying cases are addressed; restoration of the (DEL) in an actual state of all-out war through a developed (Mutual-Grand Strategy Modeling of the Russia-Ukraine War 2022) takes place; also, a ('Non-Chance Space' Reduced War-Hexagon) is built for the war-(hyper)game modeling and counter-modeling, while being applied to the Russian-Ukrainian War case. 3. For accomplishing all study objectives, the discussion of a developed (Multi-Level Conflict Management Strategic Approach) comes third for: a. managing the clash of civilizations by linking media discourse, culture, the other's representation, state policies, and conflict through our game-theoretic model built, after relying on studying the non-Western representation (Egypt in our case) in the Western media (the BBC). b. Strategically managing intra-and inter-state conflicts by building (Positivity of Peace Hypergame Model“PPHGM”) and (Balance of Peace-State Hypergame Model“BPSHM”), following the focus on Egypt's intra-state conflict analysis and conventionally theoretical management, to best settle, solve, and transform conflicts within and between nations depending on these hypergame strategic theoretic-models introduced.