Kültürel çalışmalar perspektifiyle Yedi Numara televizyon dizisinin alımlanması
A reception analysis of 'Yedi Numara' series with a cultural studies perspective
  1. Tez No: 769099
  2. Yazar: BEYZA ŞAHİN KÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kültürel Çalışmalar Ekolü teorik öncüllerine dayandırılan bu araştırma, kodlama ve kod açımı merkezli alımlama araştırmasıdır. Algılama ve anlamlandırma sürecinin dizi metni ile etkileşimde olması sebebiyle, metne yönelik bilgilerin yanı sıra izleyici alımlamasını ortaya koyan veriler analize dâhil edilmiştir. Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumu'nun 2020 yılı Nostalji Kuşağı'nda tekrar gösterime giren“Yedi Numara”dizisi, içerik ve izleyici kapasitesi ile araştırma konusu olarak tercih edilmiştir. 2000-2003 yılları arasında yayınlanan durum komedisi türündeki bu Televizyon dizisi, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala ilgi çeken bir konumdadır. İzleyiciler tarafından beğeni ve ilginin devam etmesi, anlatımda yer alan ütopik sosyal ilişkilerin geçmişe duyulan özlemi açığa çıkarmasıyla bağlantılı görülmektedir. Bu araştırma, Yedi Numara dizi anlatısı ve izleyici görüşlerini inceleyerek, insani ilişkilerde geçmişe özlem uyandıran unsurları ortaya çıkarmayı, hedeflemiştir. Değişim ve dönüşümün insani ilişkileri de etkilediği modern yaşam biçiminde“Yedi Numara”izleyicilerinin; geçmişi sığınılacak bir liman olarak gördüğü düşünülmektedir. Gündelik yaşamdaki ilişkilerin değişmesiyle kendi ve çevresine yabancılaşan insan, değerleri nostaljik bir forma sokarak; günümüz ve gelecek tasavvurunda oluşan boşluğu doldurma eğilimindedir. Bu yönüyle dizinin, geleceğin tasarımında da arzulanan sosyal ilişki ve değerleri örneklediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, which is based on the theoretical premises of the Cultural Studies School, the coding and decoding-centered audience/reception method was preferred. Since the perception and interpretation process interacts with the text of the series, the data obtained by reception analysis method are included in the analysis as well as the information of the text. This research is about the situation comedy series called“Number Seven (Yedi Numara)”, which was re-screened on TRT (Turkey Radio and Television) screens in the Nostalgia Zone in 2020. This TV series was chosen as a research topic with its strong content and audience capacity. Also, the television series in the comedy genre, which was broadcast between 2000-2003, is thought to have an attractive position despite the passing of years. In the research, Number Seven series narrative and audience opinions were examined. Thus, it is aimed to reveal the elements that arouse longing for the past in human relations, and to reveal the thoughts about the imagination of the present and the future. In addition, it should be especially noted that the text of the series contains ideal social relations that remain in the past in the eyes of the audience. In the modern lifestyle, where change and transformation also affect human relations, it is thought that the audience of“Number Seven”sees the past as a place to take shelter. In this respect, the series also exemplifies“ideal social relations and values”in the design of the future.