Netflix yapımlarında seküler ve muhafazakar kimlik analizi: Bir Başkadır ve Fatma örneği
Secular and conservative identity analysis in Netflix productions: Bir Başkadır and Fatma
- Tez No: 908183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çok sayıda araştırma alanının konusu olan 'kimlik', Türkiye gibi çok kimlikliliğin hakim olduğu ülkelerde daha da derinden tartışılan konulardan olmuştur. Cumhuriyet tarihine bakıldığında, kimliklerde meydana gelen değişimler günümüzde muhafazakar ve seküler kimlikler üzerindeki tartışmalara yoğunlaşmıştır. Günümüzde yaşam biçimlerindeki çeşitli dinamiklerde kendini gösteren bu kimliklere dair göstergeler, film ve dizilerde de yer bulmuştur. Gündelik yaşamdaki eylemleri muhafazakar ve seküler kimlik temsilleri ekseninde gözler önüne seren bu yapımlar, günümüzün popüler dijital platformlarında da kendilerine yer bulmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma seküler ve muhafazakar kimliklerin hem tarihsel değişimine hem de gündelik yaşam temsillerine yoğunlaşmaktadır. Araştırma kapsamında yaşamsal bazı kodlar bu iki kimlik çerçevesinde incelenmiştir. Cinsiyet, meslek / eğitim, giyim, mekan, eğlence, yeme /içme ve inanç sistemine dair göstergelere bakılmış, günlük hayatta seküler ve muhafazakar kimliklerin kendilerini nasıl var ettiklerine dair analizler yapılmıştır. Tezde, Netflix platformunda yayınlanan 'Bir Başkadır' ve 'Fatma' dizileri söylem çözümleme yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of 'identity', which is the subject of numerous research fields, has been deeply debated in countries with a multitude of identities like Turkey. When we look at the history of the Republic, the changes in identities have focused on debates over conservative and secular identities. Indicators of these identities, which are manifested in various dynamics of lifestyles today, have also found their place in films and series. These productions, which reveal everyday actions in terms of religious and secular identity representations, also find their place on today's popular digital platforms. In this context, the study focuses on both the historical changes and the daily life differences of secular and conservative identities. Within the scope of the research, some vital codes have been examined within these two identity frameworks. Indicators related to gender, occupation/education, clothing, space, entertainment, eating/drinking, and belief systems have been examined, and analyses have been made on how secular and conservative identities manifest themselves in daily life. In the thesis, the series 'Bir Başkadır' and 'Fatma' aired on the Netflix platform are analyzed through discourse analysis method.