Fen bilgisi öğretmen adaylarının uzaktan eğitimde çağdaş ölçme ve değerlendirme sistemlerine yönelik tutum ve görüşlerinin incelenmesi
Examination of science teacher candidates' attitudes and opinions towards contemporary measurement and evaluation systems in distance education
  1. Tez No: 769167
  2. Yazar: ZEYNEP KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA YERLİKAYA, DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgi ve beceriler açısından donanımlı ve nitelikli bireyler ancak kaliteli ve verimli bir eğitim sistemi ile yetişir. Bir toplumun maddi ve manevi açıdan gelişmişlik düzeyi o toplumdaki bireylerin almış olduğu eğitimin kalitesine bağlıdır. Bu gelişmişlik düzeyine katkı verecek, günlük hayatta meydana gelen problemlerin çözüme kavuşturulması için çaba gösterecek bireylerin yetişmesinde fen bilimlerinin de önemli bir yeri vardır. 2019 yılının başından itibaren, tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgın hastalığı, eğitim sistemlerini de olumsuz etkilemiştir. Bu süreçte, gerek uzak eğitim gibi farklı öğrenme ortam ve yaklaşımlara gerekse bu ortamlarda uygulanan öğretim yöntem ve tekniklere yönelik dikkat çekici bilimsel araştırmalar yapılmış ve bu araştırmalar halen devam etmektedir. Bu araştırmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının uzaktan eğitimde çağdaş ölçme ve değerlendirme sistemlerine yönelik tutum ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde karma yöntem araştırmalarından birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Araştırma sürecinde bir devlet üniversitesinde öğrenim gören ve farklı sınıf düzeylerinde bulunan 82 fen bilgisi öğretmen adayı katılım sağlamıştır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama araçları birlikte kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak 20 maddeden ve 4 faktörden oluşan“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler betimsel ve çıkarımsal istatistiklere tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarının tutumlarının cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Ancak öğretmen adaylarının tutumlarının sınıf düzeyi değişkeni açısından anlamlı farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Buna göre en yüksek tutuma 3.sınıf düzeyinde bulunan öğretmen adayları sahip olurken en düşük tutuma ise 1.sınıf düzeyinde bulunan öğretmen adaylarının sahip olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adayları ile yapılan açık uçlu görüşme soruları sekiz farklı tema ve alt kategoriler ile kodlara ayrılarak kapsamlı bir şekilde sunulmuştur. Uzaktan eğitim uygulamalarında, eğitim-öğretimde etkili ölçme ve değerlendirmeler yapmak için çağdaş ölçme ve değerlendirme araçlarının geliştirilmesi ve bu sürece uygun bir öğretim programının tasarlanması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Equipped and qualified individuals in terms of knowledge and skills can only grow with a quality and efficient education system. The level of material and spiritual development of a society depends on the quality of education received by the individuals in that society. Science also has an important place in raising individuals who will contribute to this level of development and strive to solve the problems that occur in daily life. Since the beginning of 2019, the Covid-19 epidemic, which has been experienced all over the world, has also negatively affected education systems. In this process, remarkable scientific researches were carried out on different learning environments and approaches such as distance education, and teaching methods and techniques applied in these environments, and these researches are still continuing. This study aimed to examine prospective science teachers' attitudes and opinions towards contemporary measurement and evaluation systems in distance education. In the research process, the combining (diversification) design was used in mixed-method research. During the research process, 82 science teacher candidates from different grade levels studied at a state university participated. Quantitative and qualitative data collection tools were used together in the research. Attitude towards Distance Education Scale, which consists of 20 items and 4 factors, was used as a quantitative data collection tool. Structured Interview questions developed by the researcher were used as a qualitative data collection tool. The data obtained within the scope of the research were subjected to descriptive and inferential statistics. Within the scope of the research, it was determined that teacher candidates' attitudes did not make a significant difference in gender variables. However, it was determined that the pre-service teachers' attitudes made a significant difference in the grade level variable. According to this, it was determined that the pre-service teachers in the 3rd grade had the highest attitude, while the pre-service teachers in the 1st grade had the lowest attitude. Open-ended interview questions with pre-service teachers were presented comprehensively by divided into codes with 8 different themes and sub-categories. In distance education applications, it is of great importance to develop modern measurement and evaluation tools and to design a teaching program suitable for this process in order to make effective assessment and evaluation in education.