Etkileşimli e-kitaplara yönelik öğrenci ve öğretmen görüşleri: Coğrafya dersi örneği
The views of students and teachers based on interactive e-books: A geography lesson example
- Tez No: 769175
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı Coğrafya öğretmenleri ve öğrencilerinin Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan Coğrafya dersi etkileşimli e-kitapları ile ilgili görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanıldığı için karma yöntemler modeli benimsenmiştir. Çalışma grubunu, araştırmacının araştırmanın veri toplama aşamasında görev yaptığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen temel düzeyde eğitime teknoloji entegrasyonunu hedefleyen bir hizmet içi eğitime katılan 30 Coğrafya öğretmeni ve coğrafya öğretmenlerinin sınıflarından seçilen 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Elde edilen nicel veriler betimsel istatistik teknikleriyle, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonunda Coğrafya öğretmeni ve öğrencilerinin genel olarak Coğrafya dersi etkileşimli e-kitapları beğendikleri ancak bu materyalin geliştirilmesi gereken yönleri olduğunu belirtmişlerdir. Çalışmanın sonuçlarına göre coğrafya dersi etkileşimli e-kitaplarının en başında bulunan konu özetleri, içerik sayısı, yönerge, teknik sorunlar ve tasarımla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of Geography teachers and students about the Geography course interactive e-books prepared by the General Directorate of Secondary Education (OGM). Since quantitative and qualitative research methods were used together in the research, the mixed methods model was adopted. The study group consists of 30 geography teachers who participated in an in-service training aimed at the integration of technology into education at the basic level organized by the General Directorate of Innovation and Educational Technologies, where the researcher worked during the data collection phase of the research, and 30 students of those teachers. The questionnaire and semi-structured interview form used in the research were developed by the researcher. Quantitative data obtained were analyzed with descriptive statistical techniques, and qualitative data were analyzed with content analysis method. At the end of the research, Geography teachers and students stated that they generally liked the Geography course interactive e-books, but there were aspects of this material that needed to be developed. According to the results of the study, the subject summaries which are at the beginning of the each units, the number of contents, instructions, technical problems and design suggestions were made based on the Geography course interactive e-books.