Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda genital benlik imajı ve cinsel hayat kalitesi ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between genital self-image and sexual qualty of life in sexually active women
  1. Tez No: 769182
  2. Yazar: MELEK YAŞAR AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda genital benlik imajı ve cinsel yaşam kalitesi ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma, sosyal iletişim ağı üzerinden çevirimiçi anket olarak 1 Aralık 2020-1 Mart 2021 tarihleri arasında, aktif cinsel yaşamı olan 912 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, demografik soru formu, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ile elde edilmiştir. Kadınların Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği puan ortalaması 21,35±4,05 ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 73,90±16,38 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the relationship between genital self-image and sexual quality of life in sexually active women. The descriptive and relational screening study was conducted with the participation of 921 sexually active women as an online questionnaire over social communication network between 01 December 2020-01 March 2021. The study data were collected through demographic information form, Female Genital Self-Image Scale (FGSIS), and Sexual Quality of Life Scale-F (SQOL-F). The mean score of the women obtained from the FGSIS was found to be 21.35±4.05, and the mean score obtained from the SQOL-F was determined as 73.90±16.38.