Üreme çağındaki kadınlara uygulanan 'HPV (Human PapillomaVirüs) ve kadın sağlığına etkileri' konulu hemşirelik eğitimprogramının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the nursing education program on 'HPV (Human Papilloma Virus) and its effects on women's health' for women of reproductive age
- Tez No: 939032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üreme Çağındaki Kadınlara Uygulanan“HPV (Human Papilloma Virüs) Ve Kadın Sağlığına Etkileri”Konulu Hemşirelik Eğitim Programının Etkinliğinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; Üreme çağındaki kadınlara yönelik olarak hazırlanan“HPV ve Kadın Sağlığına Etkileri”konulu hemşirelik eğitim programını uygulamak ve bu eğitim programının etkinliğini değerlendirmektir. Gereç Yöntem ve Bulgular: Çalışma deney-kontrol gruplu, randomize kontrollü yarı deneysel olarak tasarlandı. Araştırmanın evrenini İstanbul Eyüp 9 nolu Aile Sağlığı Merkezine 25 Mart 2024- 25 Eylül 2024 tarihleri arasında başvuran 262 sayıdaki kadın araştırmanın evrenini oluşturmuş, araştırmanın örneklemini ise bu tarihler arasında İstanbul Eyüp 9 nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran aktif cinsel hayatı olan 30-49 yaş arası 84 kadın oluşturmuştur. Kadınlarla birebir yüz yüze görüşülerek 'Bilgilendirme Onam İzni (EK-4)' alındıktan sonra deney ve kontrol grubuna ön test olarak 'Hasta Tanıtım Formu' (EK-5) anket kısmı ile 'HPV Bilgi Ölçeği' (EK-6) uygulandı. Deney grubundaki kadınlara öncelikle ön test uygulandı. Deney grubuna eğitim programı uygulandıktan sonra HPV tarama testi yapıldı. Deney ve kontrol grubuna bir ay sonra aynı formlar kullanılarak son test uygulandı ve HPV test sonuçları bildirildi. Verilerin analizi SPSS programında yapılmış, bağımlı örneklemler t-testi ile eğitim öncesi ve sonrası bilgi düzeyleri karşılaştırılmış; Ki-kare testi ve ANOVA ile sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmaya katılan kadınların sosyodemografik özellikleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effectiveness of the Nursing Education Program on“HPV (Human Papillomavirus) and Its Effects on Women's Health”for Women of Reproductive Age“Objective: The aim of this study is to implement a nursing education program on ”HPV and Its Effects on Women's Health“ designed for women of reproductive age and to evaluate the program's effectiveness.”“Materials, Methods, and Findings: The study was designed as a quasi-experimental research with experimental and control groups. The study population consisted of 262 women who visited Istanbul Eyüp Family Health Center No. 9 between March 25, 2024, and September 25, 2024. The sample comprised 84 women aged 30–49 with an active sexual life who visited the same health center during the specified period. After obtaining informed consent (Appendix-4) through face-to-face interviews, the ”Patient Information Form“ (Appendix-5) survey and the ”HPV Knowledge Scale“ (Appendix-6) were applied as pre-tests to both the experimental and control groups. Women in the experimental group first completed the pre-tests. Following this, the experimental group participated in the education program, and HPV screening tests were conducted. One month later, post-tests using the same forms were applied to both groups, and HPV test results were reported. Data were analyzed using the SPSS program. The paired The paired samples t-test was used to compare pre- and post-education knowledge levels, and chi-square and ANOVA tests were employed to examine the relationships between sociodemographic characteristics. The sociodemographic characteristics of women in both groups were similar (p>0.05).