Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda transversus torasik kas plan blok uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of transversus thoracic muscle plane block in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 769191
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaçlar: Bu prospektif ve kontrollü tez çalışmamızda median sternotomi ile koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisi geçirecek hastalarda transversus torasik kas plan blok (TTKPB) uygulamasının analjezik etkinliğini inceledik. Bu amaçla cerrahi insizyon ve sternotomiye hemodinamik yanıtları ve postoperatif hasta kontrollü analjezi (HKA) protokolü eşiliğinde hastaların ekstübasyon sonrası ilk 24 saatlik periyotta ağrı şiddetini, total analjezik tüketimini, ek analjezik ihtiyaçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-70 yaş arası, ASA sınıfı I-III olan KABG cerrahisi geçirecek onamı alınmış 46 hasta dahil edildi. Hastalar TTKPB grubu ve kontrol grubu olarak randomize edildi. Peroperatif indüksiyon öncesi, cilt insizyonu öncesi, cilt insizyonu sonrası, sternotomi öncesi ve sternotomi sonrası kalp atım hızı (KAH) ve ortalama arter basıncı (OAB) kaydedildi. Ekstübasyon sonrası tramadol ile HKA uygulandı ve 0., 1., 2., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde“Numeric rating scale”(NRS) skorları, total tramadol tüketimleri, istek sayıları, ek analjezik gereksinimleri kaydedildi. Bulgular: Kırk hastada ölçümler tamamlandı. Peroperatif dönemde KAH ve OAB gruplar arasında benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this prospective and controlled study, we investigated the effect of transversus thoracic muscle plane block (TTMP) on analgesia in patients who undergo coronary artery bypass graft (CABG) surgery with median sternotomy. For this purpose, we aimed to compare the hemodynamic responses to surgical incision and sternotomy and, pain intensity, total analgesic consumption, additional analgesic requirements of the patients in the first 24 hours after extubation under postoperative patient-controlled analgesia (PCA) adminisration. Material and Method: Forty-six patients aged 18-70 years, ASA class I-III, who undergo CABG surgery were included in our study. The patients were randomized into the TTKPB group and the control group. Heart rate (HR) and mean arterial pressure (MAP) were recorded before peroperative induction, before skin incision, after skin incision, before sternotomy and after sternotomy. PCA with tramadol was applied after extubation and“Numeric rating scale”NRS scores, total tramadol consumption, number of requests and additional analgesic requirements were recorded at 0, 1, 2, 4, 8, 12 and 24 hours. Results: Measurements were completed in 40 patients. In the peroperative period, HR and MAP were found to be similar between the groups.