Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda ağrı, kinezyofobi ve taburculuğa hazır olma arasındaki ilişki
Relationship between pain, kinesiophobia and readiness for discharge in patients with coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 937966
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda ağrı, kinezyofobi ve taburculuğa hazır olma arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen çalışmanın evrenini Ordu ilinde yer alan Eğitim Araştırma ve Devlet Hastanesi'nde koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalar, örneklemini ise çalışmaya dahil etme kriterlerini sağlayan 110 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri 30 Aralık 2023-20 Mayıs 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Visüel Analog Skala, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplarda T testi, Mann Whitney U testi, Varyans analizi, Kruskall Wallis testi, Pearson ve Spearman Korelasyon testi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between pain, kinesiophobia, and discharge readiness in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery. Materials and Methods: The population of the descriptive and correlational study consisted of patients who underwent coronary artery bypass graft surgery in the University Research and State Hospital in Ordu province, and the sample consisted of 110 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using Personal Information Form, Visual Analog Scale, Tampa Kinesiophobia Scale, and Readiness for Hospital Discharge Scale between December 30, 2023 and May 20, 2024. Descriptive statistics, Independent Groups t test, Mann Whitney U test, analysis of variance, Kruskall Wallis test, Pearson and Spearman Correlation test, and regression analysis were used to analyze the data.