LRG1 molekülünün sklerodermadaki rolü, skleroderma klinik bulgular ile kolerasyonu, TGFβ, VEGF, IL-6, TNF α düzeyleri ile ilişkisi
The role of LRG1 molecule in scleroderma, İTS coleration with clinical findings of scleroderma, its relationship with TGFβ, VEGF, IL-6, TNF‐α LEVELS
- Tez No: 769229
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı LRG1 molekülünün sklerodermadaki rolünü, skleroderma klinik bulgular ile korelasyonunu ve TGFβ, VEGF, IL-6, TNF‐α düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Prospektif çalışmanın örneklemi, Eylül 2020 – Eylül 2021 ayları arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji polikliniğinde SSc tanısı alan 40 hasta ve 40 sağlıklı birey kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya katılan tüm hasta ve sağlıklı bireylerin serumunda LRG1, TGFβ, VEGF, IL-6 ve TNF‐α düzeyleri ölçüldü. Çalışmadan elde ettiğimiz bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında LRG1, TGFβ, VEGF, IL-6 ve TNF‐α düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the role of LRG1 molecule in scleroderma, its correlation with scleroderma clinical findings and its relationship with TGFβ, VEGF, IL-6, TNF-α levels. Method: The sample of the prospective study consisted of 40 patients diagnosed with SSc in the Rheumatology outpatient clinic of Hatay Mustafa Kemal University Medical Faculty Hospital between September 2020 and September 2021 and the control group of 40 healthy individuals. LRG1, TGFβ, VEGF, IL-6 and TNF-α levels were measured in the serum of all patients and healthy individuals participating in the study. The findings obtained from the study were evaluated statistically. Results: In our study, a statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of LRG1, TGFβ, VEGF, IL-6 and TNF-α values.