Kronik allogreft nefropatide histopatolojik bulgular ve sağkalım ilişkisi
Relationship between histopathological findings and survival in chronic allograft nephropathy
- Tez No: 163895
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA GÜVEN APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada iki şey amaçlandı; biri KAD'nunu kolaylaştıran etmenleri saptamak, diğeri KAN'lı alıcılarda histopatolojik bulgularla sağkalım ilişkisi araştırıldı. Hastalar ve Yöntem: istanbul Üniversitesi Cerrehpeşe Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında l Haziran 1986-31 Aralık 2003 tarihleri arasında canlı veya kadavra vericiden böbrek transplantasyonu yapılmış (341 alıcı) alıcılar bu çalışma için değerlendirilmeye alındı. On beş yaşın altındakiler, transplantasyonun ilk üç ayında ölenler veya greftini kaybedenler, transplantasyonun ilk yılı içinde takipten çıkanlar, KAN tanısı konulmuş olsa bile henüz bir yıl takip edilmemiş olgular çalışma dışı tutuldu. Alıcıların değerlendirilmesinde En az bir yıl takip edilip böbrek fonksiyonları normal olan alıcı grubu (n: 154) ile biyopsi yapılmamış ancak allogreft disfonsiyonu olan grup (KAD, n:64) ve greft disfonksiyonlu allogreft biyopsili (KAN, n:52) alıcı grubyau değerlendirilmeye alındı. Böbrek transplantasyonu yapılmış 341 alıcının 270'i çalışmaya alındı. Bulgular: Kronik allogreft nerropatisine böbrek transplantasyonundan sonra sık olarak rastlanır. Transplantasyondan sonraki süre uzadıkça bu komplikasyonla karşılaşma riski artmaktadır. Çalışmamızda donör yaşı arttıkça kronik allogreft nefropatisi sıklığı artmıştır(p:0,019 ). Öte yandan genç alıcı olmanın bu komplikasyon için koruyucu olduğu, altıncı ay ve birinci yıldaki kreatinin değerlerinin ise KAN gelişme riski için iyi bir gösterge olduğu ortaya çıkmıştır. Böbrek transplantasyonundan önce veya sonra kazanılmış olan HCV infeksiyonlarrmn transplant glomerulopatisi (p:0,012 ) olasılığını arttırarak kronik allogreft nerropatisine neden olduğu görülmüştür. Erken dönemde ortaya çıkan proteinüri hem KAN'nin bir belirtisi hem de kötü prognoz göstergesi(p:0,016 ) olduğu saptanmıştır. Biyopsi bulgularında intersisyel fıbrozis(p:0,018 ) ve FİK'nın varlığı(p:0,028 ) ve şiddetinin KAN'h hastalarda en önemli prognoz göstergesi olduğu, CsA loıUanımının süreye bağımlı olarak intersisyel fibrozis riskini arttırdığı belMenmiştir(p:0,002). Öte yandan hiyalen arteriolopatinin ne CsA kullanımı ne de prognozla ilişkisi ortaya konulamamıştır. Erken immunsupresif tedavi değişiminin allogreft sağkalımı üzerine yararlı etkisi görülürken, AT II blokeri ve ACEİ'lerinin kronik allogreft nefropatisi ve allogreft sağkalımı üzerine olumlu etkileri gösterilemerniştir(p:0,257).Sonuç: Sonuç olarak renal transplantasyondan sonra alıcının yaşam süresi uzadıkça kronik allogreft nefropati gelişme riskinin kaçınılmaz olarak giderek artış gösterdiği, bu riski azaltmak için pretransplant dönemde mümkün oldukça genç donörlerin tercih edilmesi, hepatit C'nin bulunmaması ve posttransplant dönemde de renal fonksiyon bozukluğu gelişmesini beklemeden protokol biyopsileri ile takip yapılarak yerinde ve zamanında immunsupresif tedavi değişikliği yapılarak bunun önüne geçilebileceği veya gelişmiş ise şiddetinin azaltılabileceğini ve dolayısıyla allogreft sağkalımının uzatılabileceğini bu çalışma ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY Aim: The aim of the study has two components; the first one is to determine the factors that facilitate KAD and the other is to show the effectiveness of histopathologic examination and the relationship between histopathological findings and survival in recipients who have CAN (Chronic allograft nephropathy). Patients and methods: From June 1986 to December 2003, 341 kidney recipients who were received living donor kidneys or cadaver donor kidneys in the Department of General surgery, Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University were included in this study. The recipients who were younger than 15 years old, who were died in first 3 months after transplantation or lost their graft and who were left the follow-up in first year or who had not been followed for one year even if the diagnosis of CAN made. In title evaluation of recipients, three groups were made; the recipient group (n: 154) who were followed at least one year with normal renal function and recipient group ( KAD, n:64) who didn't undergone biopsy and who had allograft disfunction and the recipient group ( CAN, n:52) who had graft disfunction and allograft biopsy. In this study 270 of 341 recipient were included. Results: Chronic allograft nephropathy after kidney transplantation is seen frequently. When the period after transplantation is getting longer, the risk of meeting this complication increases. In our study when the age of donor increased, the frequency of chronic allograft was increasing (p:0.019). On the other side being young recipient was protective for this complication and the creatinin values in sixth months and in first year was a good sign for risk of CAN. Results of the study showed that before and after kidney transplantation acquired HCV infection caused CAN by increasing the risk of transplant glomerulopathy (p:0,012). It was also seen that proteinuria detected in early periods was a sign of CAN and also was a sign of bad prognosis ( p:0,016). The biopsy results showed that intertitial fibrosis (p:0,018) and the presence of fibrointimal thickening (p:0,028) and their intensity were the most important prognostic factors in patients with CAN and also it was determined that using CsA depending on time was increasing the risk of intertitial fibrosis (p:0.002). On the other hand the relationship between hyalen arteriolopathy and using CsA or prognosis wasn't showned. The effectiveness of early immunsupression changing on the survival of allograft79 SUMMARY Aim: The aim of the study has two components; the first one is to determine the factors that facilitate KAD and the other is to show the effectiveness of histopathologic examination and the relationship between histopathological findings and survival in recipients who have CAN (Chronic allograft nephropathy). Patients and methods: From June 1986 to December 2003, 341 kidney recipients who were received living donor kidneys or cadaver donor kidneys in the Department of General surgery, Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University were included in this study. The recipients who were younger than 15 years old, who were died in first 3 months after transplantation or lost their graft and who were left the follow-up in first year or who had not been followed for one year even if the diagnosis of CAN made. In title evaluation of recipients, three groups were made; the recipient group (n: 154) who were followed at least one year with normal renal function and recipient group ( KAD, n:64) who didn't undergone biopsy and who had allograft disfunction and the recipient group ( CAN, n:52) who had graft disfunction and allograft biopsy. In this study 270 of 341 recipient were included. Results: Chronic allograft nephropathy after kidney transplantation is seen frequently. When the period after transplantation is getting longer, the risk of meeting this complication increases. In our study when the age of donor increased, the frequency of chronic allograft was increasing (p:0.019). On the other side being young recipient was protective for this complication and the creatinin values in sixth months and in first year was a good sign for risk of CAN. Results of the study showed that before and after kidney transplantation acquired HCV infection caused CAN by increasing the risk of transplant glomerulopathy (p:0,012). It was also seen that proteinuria detected in early periods was a sign of CAN and also was a sign of bad prognosis ( p:0,016). The biopsy results showed that intertitial fibrosis (p:0,018) and the presence of fibrointimal thickening (p:0,028) and their intensity were the most important prognostic factors in patients with CAN and also it was determined that using CsA depending on time was increasing the risk of intertitial fibrosis (p:0.002). On the other hand the relationship between hyalen arteriolopathy and using CsA or prognosis wasn't showned. The effectiveness of early immunsupression changing on the survival of allograft