Jinekolojik kanserli bireylerde kemoterapiye bağlı bulantı kusma semptomunun yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of chemotherapy-induced nausea vomiting symptom on quality of life in individuals with gynecological cancer
  1. Tez No: 769376
  2. Yazar: RABİA TANRIKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma jinekolojik kanserli bireylerde kemoterapi alanların bulantı kusma semptomunun yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinin Jinekoloji Onkoloji Gündüz Kemoterapi Ünite'sinde 15 Nisan 2022 – 1 Eylül 2022 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden 350 jinekolojik kanserli birey ile gerçekleştirildi. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Rhodes Bulantı Kusma ve Öğürme İndeksi ve EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze toplandı. Araştırmaya katılan bireyleri 18 yaş üstü ve Türkçe okur yazarlığı bulunan gruplar tarafından oluşturulmuştur. Veriler, IBM SPSS 26 programı kullanılarak analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in patients with gynecological cancer who received chemotherapy nausea vomiting in order to examine the effect of the symptom on the quality of life, the descriptive type it was carried out. April 15, 2022 – September 1, 2022, the research was conducted in the Gynecology Oncology Daytime Chemotherapy Unit of Hacettepe University Adult Hospital with 350 individuals with gynecological cancer who met the criteria for inclusion in the study and accepted the research. Dec. The data were collected faceto-face by the researcher using the Personal Information Form, Rhodes Nausea Vomiting and Vomiting Index and EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale. The individuals participating in the study were formed by groups over the age of 18 and who have Turkish literacy. The data were analyzed using IBM SPSS 26 program.