Emergency remote teaching in Turkey: A systematic literature review
Türkiye'de acil uzaktan eğitim: Sistematik literatür incelenmesi
  1. Tez No: 769384
  2. Yazar: SELİN İNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma COVID-19 pandemisi sırasında Türkiye'de 23 Mart 2020 tarihinde başlayıp K12 ve yüksek öğretim bütünlüğünde 2019-2020 eğitim öğretim yılının bitişine kadar devam eden Acil Uzaktan Eğitim (AUE) dönemine dair olan literatürü sistematik bir şekilde inceleme amacıyla yürütülmüştür. Çalışma dahilinde belirlenen kriterler doğrultusunda Scopus, ERIC ve DergiPark veri tabanlarından 52 adet araştırma makalesi belirlenip, sistematik alanyazın tarama prosedürlerine uygun olarak analiz edilmiştir. Makaleler metodoloji, veri toplama araçları, örneklem büyüklüğü, örneklem türü, örneklemin eğitim seviyesi, eğitim-öğretimin gerçekleştirildiği alan ve dijital platformlar olmak üzere demografik verilerine göre kategorize edilmiştir. Sonuçlara göre nitel araştırma yöntemleri en çok yüksek öğretimde gerçekleştirilerek araştırma genelinde en çok tercih edilen yöntem olmuştur. Araştırmaların bireylerden elde edilen veriler dahilindeki örneklem büyüklüğü 0-400 arasında değişmektedir ve küçük çaplı araştırmalar en çok tercih edildiği görülmüştür. Araştırmalar içerisinde en çok tercih edilen dijital araç Zoom video konferans aracıdır. Çalışma dahilinde belirlenen araştırma makaleleri AUE sırasında K12 ve yüksek öğretim bütünlüğünde öğretmenlerin ve öğrencilerin öğretme-öğrenme sürecinde karşılaşmış oldukları değişiklikleri belirlemek amacıyla incelenmiştir. Bulgular kısmında öğretme-öğrenme çerçevesi dahilinde erişilebilirlik, zaman ve mekân esnekliği, ev ortamının özellikleri, internet ve altyapı problemleri, gerekli teknolojiye sahip olma konusunda yaşanan eşitsizlikler, derse katılım, materyal kullanımı, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki iletişim, içerik, öğrencilerin ilgi ve motivasyon düzeyleri, öğrencilerin çalışma alışkanlıkları ve öğrencilerin öğrenme stilleri şeklinde kalıplara ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda olası bir AUE süreci hakkında öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically review the literature on Emergency Remote Teaching (ERT) during COVID-19 period in Turkey which started on March 23, 2020 and continued until the end of the spring term 2019-2020 in K12 and higher education context. The study sample consisted of 52 articles which were located from Scopus, ERIC and DergiPark databases through search criteria and examined under systematic literature review procedures. Articles are categorized according to their demographic data; methodology, data collection tools, size of the sample, sample type, level of the sample, curricular area, and digital platforms. Results indicated that qualitative research methods were the most preferred amongst the studies, conducted mostly in the higher education level. Sample sizes of the studies differed between 0-400 and small-scale research was the most popular. Amongst the articles, video conferencing tool Zoom was the most encountered digital tool. The research articles were reviewed to locate the changes happened within the teaching- learning cycle during ERT period regarding students and teachers of K12 and higher education contexts. Findings included following patterns; concepts of context as accessibility, flexibility of time and space, characteristics of home environments, internet and infrastructure problems, inequalities in possession of required technology; concepts of classroom processes as participation, use of materials and communication between students and instructors; concepts of input as content, students' levels of interest and motivation, students' study habits and students' learning style. Implications for practice and implications for further research were given.