Ankara'da ilk yıllar programını uygulayan özel okulların programı uygulama nedenleri, programa dair öğretmen ve yönetici bakış açısının karşılaştırmalı incelenmesi
Reasons for implementing the program of private schools implementing the primary years program in Ankara, a comperative examination of teacher's and manager's perspectives on the program
  1. Tez No: 769420
  2. Yazar: CAFER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uluslararası Bakalorya sisteminin ilk aşaması olan ve 3-12 yaş arasındaki çocuklar için uygulanan İlk Yıllar Programına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmayla İlk Yıllar Programının güçlü yönleri, modelin uygulanmasında karşılaşılan güçlükler, Türkiye'deki Eğitim Sistemi ile model arasındaki uyum ve programı uygulayan okullarda paydaşlara düşen görevlerin neler olduğunun ortaya konulması, programın uygulanma süreçleri, programdaki iyi örnekler, ulusal bir programın uluslararası programa entegrasyonu sırasında ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklar ve programın uygulandığı eğitim öğretim sürecinde paydaşlara düşen görevlerin neler olduğunun ortaya çıkarılması sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler araştırmacı tarafından yönetici ve öğretmenler için geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler bir nitel analiz yöntemi olan betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Çalışma grubunu Ankara'da İlk Yıllar Programını uygulayan 6 özel okulda çalışan 15 öğretmen ve 5 yöneticiden oluşturmaktadır. Çalışma sonucunda öğretmenler programın temel yaklaşımına pozitif anlamlar yükleyerek, öğrencilerin sorgulama ve araştırma becerilerini geliştirdiğini, olumlu davranış değişikliğine gidildiğini, kendi öğrenme süreçlerini yönetebildiklerini uluslararası bir birey bilincinin kazanımlarını edindiğini ancak programın ulusal eğitim programıyla uyumunda zorluklar yaşandığını, programı planlama ve programın eğitimlerini alma noktasında eksiklikler olduğunu, kaynak bulma, materyal edinme ve fiziki ortam yetersizliklerinin olduğu belirtmişlerdir. Çalışma sonucunda yönetici ve öğretmenler İlk Yıllar Programı temel yaklaşımının ulusal program içerisinde temel bir çerçeve çizeceğini, sorgulama temelli etkinlik ve yaklaşımlardan yararlanılması gerektiğini önermiş, bu programı uygulamaya aday okulların gerekli ön hazırlıklarının programın uygulanma sürecinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the views of teachers and administrators on the Primary Years Program, which is the first stage of the International Baccalaureate system and applied for children aged 3-12. With this study, it was aimed to find out the strengths of the Primary Years Programme, the difficulties encountered in implementing the model, compliance between model and Education System in Turkey and the duty of the stakeholders implementing Primary Years Programme in schools. The process of implementation of the programme, good examples in the programme, conflicts that may arise during the integration of a national programme into the international programme and the duties of the stakeholders in the educational process in which the program is implemented have been intended to be revealed. In this study, qualitative research method was used for this purpose and data were obtained by semi-structured interview forms developed by the researcher for teachers. The data were analysed by descriptive analysis which is a qualitative analysis method. The sample of the study consists of 15 teachers and 5 administrators working in 6 private schools that implement the Primary Years Program in Ankara. As a result of the study, teachers have positive feelings on the basic approach of the programme and they indicate that students has developed their inquiry and research skills, positive behaviour change , that they can manage their own learning processes and they acquired the achievements of an International mindedness however, teachers stated that there were difficulties in the compliance of the program with the national education program, there were deficiencies in the planning of the program and training of the program, finding resources , getting materials and physical environment. As a result of the study, the teachers suggested that the basic approach of the Primary Years Programme would draw a basic framework within the national program, and teachers should benefit from inquiry-based activities and approaches. Teachers also stated that preliminary preparations for schools which are canditates to implement the programme are vital during process of the Primary Years Programme.