مدى تأثر الأحكام الشرعية بفهم اللغة العربية
Arap dilini bilmenin şer'î hükümlerle ilişkisinin boyutları
- Tez No: 769441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, şer'î hükümleri Arap dilini anlamaya bağlı olarak nasıl etkilendiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmacı, bu tezinde Arap dilinin önemini ve diğer diller karşısındaki üstün konumunu ispat etme, ortaya çıkışını ve ilgili ilimleri beyan etmeye, bu çerçevede Arap dili hakkında farklı ilim adamlarını görüşlerini zikretmeye, ayrıca fıkıh ilmi, doğuşu ve muteber mezhepleri hakkında bilgi vermeye önem vermektedir. Arap dilini öğrenmenin hükmü, Araplar açısından ve Arap olmayan Müslümanlar açısından değerlendirilmekte, Arap dilini öğretmenin hükmü de bu çerçevede araştırılmaktadır. İslam hukukçularının ve usulcülerin şer'î ve ilmî meselelerde farklı görüşlere varmasında etkili olan bir unsur olarak Arap dili ele alınmakta, keza Arap dilinin bilinmemesi halinde ortaya çıkacak olan şer'î hükümleri bilmedeki zafiyete değinilmektedir. Halifenin Arap ve Kureyşli olması konusunun ve müçtehidin Arapça bilmesi şartının konuyla bağlantısı da ayrıca ele alınan konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal how shar'i provisions are affected by understanding the Arabic language. In this thesis, the researcher attaches importance to proving the importance of the Arabic language and its superior position against other languages, declaring its emergence and related sciences, mentioning the views of different scholars on the Arabic language in this context, and also giving information about the science of fiqh, its birth and its reputable sects. The provision of learning the Arabic language is evaluated in terms of Arabs and non-Arab Muslims, and the provision of teaching the Arabic language is also investigated within this framework. The Arabic language is discussed as an effective factor for Islamic jurists and scholars to reach different opinions on religious and scientific issues, and the weakness in knowing the Shari'ah provisions that will arise if the Arabic language is not known is also mentioned. The connection between the issue of the caliph being Arab and Quraysh and the requirement for the mujtahid to know Arabic are also among the topics discussed.