Kullanıcı mekan etkileşimi kapsamında paylaşımlı ofis iç mekanlarında çalışma verimliliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of work efficiency in shared office interiors through the user space interaction
- Tez No: 769465
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZEN GÜNER AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma kavramının ve mekanlarının nitelikleri günümüzün teknolojik gelişimleri ile birlikte değişim geçirmiştir. Bu tezde, çalışma kavramının sanayi devriminden başlayarak geçirdiği değişimlerden paylaşımlı ofislere kadar gelinen durum ve esnek çalışma biçimleri incelenmiştir. Kullanıcıların ve zamanın getirileri ile gelişen, şekillenen paylaşımlı ofisler üzerine inceleme yapılmış ve çalışanların ihtiyaçlarına yönelik bulgular ile desteklemiştir. Mekânsal etkileşimi oluşturan ve verimliliği arttıran etmenlerden bazıları; aydınlatma, iklimlendirme, akustik, ergonomi vb. kavramlardır. Bu kavramlarla beraber mekân – kullanıcı etkileşimine bakılarak kullanıcının çalışma hayatındaki verimliliği üzerine araştırmalar yapılmıştır. Kullanıcıların çalışma hayatlarında nelere dikkat ettiğine ve çalışma verimliliklerini nelerin etkilediğine yönelik 16 soru içeren bir anket 56 paylaşımlı ofis kullanıcısı üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With today's technological developments the qualities work concepts and work spaces have changed. This thesis examines the changes that work concepts has undergone since the industrial revolution that led to situation and flexible working styles and shared offices. Shared offices, which are developed and shaped by users benefits and the era, were examined and supported with findings related to employees needs. Lighting, air conditioning, acoustics, ergonomics, etc. are some of the factors that create spatial interaction and increased productivity. Furthermore, by considering the space-user interaction, research was conducted on the users work efficiency. A questionnaire made up of 16 questions was applied to 56 shared office users. These questions enquired about what users pay attention to in their work environment and what factors affect their efficiency.