Periferik vestibüler bozuklukların statik postürografi, video head impulse test (VHIT) ve suppression head impulse paradigm (SHIMP) testleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of peripheral vestibular disorders with static posturography, video head impulse test (VHIT) and suppression HEAD impulse paradigm(SHIMP) tests
- Tez No: 769466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE KİRAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada periferik vestibüler bozukluklarının objektif olarak statik postürografi, VHIT ve SHIMP test sonuçları ile değerlendirilmesi, hastaların subjektif baş dönmesi engellilik düzeyinin objektif test sonuçlarıyla korelasyonun incelenmesi ve objektif sonuçların kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ege Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı veya Nöroloji Anabilim Dalına son bir yıl içinde baş dönmesi şikayetiyle başvurup iki anabilim dalının yer aldığı 'vertigo konseyi'nde meniere hastalığı (MH), vestibüler nörinit (VN) veya Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) tanısı alan 18-65 yaş aralığındaki 45 hasta (her deney grubunda 15 kişi) ile gerçekleştirilmiştir. Baş dönmesi, dengesizlik şikayeti ve başka bir sağlık problemi olmayan 18-65 yaş arasındaki hasta yakınları ve Ege üniversitesi öğrencilerinden oluşan 15 sağlıklı birey ise kontrol grubunda yer almıştır. Olgu Rapor Formu ile deney grubu katılımcılarının demografik bilgileri, vestibüler hastalık öyküsü ve genel sağlıkları değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına sırasıyla VHIT, SHIMP ve Statik postürografi testleri yapılmıştır. Deney grubuna ayrıca baş dönmesi engellilik envanteri (BDEE) doldurtulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda Modifiye Denge Duyu İnteraksiyonu Klinik Testi (mCTSIB) ağırlık merkezi (COG) ortalama salınım hızlarında sert yüzeyde hem gözler açık hem de kapalı durumlarda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Düz Yürüme testi ortalama yürüme hızı ve Tandem Yürüyüş testi ortalama son salınım hızlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Deney grubu etkilenen kulak ile kontrol grubu karşılaştırmasında, anterior VHIT VOR kazancı, lateral VHIT ve SHIMP sakkad değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05). BDEE toplam puanları ile etkilenen kulak VHIT ve SHIMP VOR kazançları arasında anlamlı bir korelasyon elde edilememiştir (p>0,05). MH ve BPPV hastalarında BDEE toplam puanları ile statik postürografi sonuçları arasında anlamlı korelasyon elde edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it was aimed to objectively evaluate peripheral vestibular disorders with static posturography, VHIT and SHIMP test results, to examine the correlation of patients' subjective dizziness disability level with objective test results, and to compare objective results with the control group. Materials and Methods: This study was carried out with 45 patients (15 people in each experimental group) between the ages of 18-65 who has applied to Ege University Hospital, Department of Otorhinolaryngology or Neurology Department with a complaint of dizziness in the last year and diagnosed with Meniere's disease (MD), vestibular neurinitis (VN) or Benign Paroxysmal Positional Vertigo ( BPPV) in the 'vertigo council' in which two departments are present. Fifteen healthy individuals, consisting of relatives of patients aged between 18-65 and Ege University students, who did not have dizziness, imbalance or any other health problem, were included in the control group. Demographic information, vestibular disease history and general health of the experimental group participants were evaluated with the Case Report Form. VHIT, SHIMP and Static posturography tests were applied to the experimental and control groups, respectively. The experimental group was also asked to fill in the dizziness handicap inventory (DHI). Results: In our study, a statistically significant difference was found between the groups in the modified Clinical Test of Sensory Interaction Balance (mCTSIB) center of gravity (COG) mean sway velocity on the firm surface in both eyes open and closed conditions (p0.05). Statistically significant difference was found between the groups in Walk Across test mean walking speed and Tandem Walk test mean final sway velocities (p0.05). In the comparison of the affected ear in the experimental group and the control group, statistically significant differences were found in terms of anterior VHIT VOR gain, lateral VHIT and SHIMP saccade values (p0, 05). There was no significant correlation between DHI total scores with VHIT and SHIMP VOR gains in the affected ear (p>0.05). There was no significant correlation between DHI total scores and static posturography results in MD and BPPV patients (p>0.05).