Bolu Kız Öğretmen Okulu (1952-1975)
Bolu Girls' Teacher School (1952-1975)
- Tez No: 769488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Eğitim, tarih boyunca toplumların şekillendirilmesinde önemli bir araç olmuştur. Ülkelerin eğitim sistemlerinin yenileştirme ve geliştirme çalışmaları arasında öğretmen yetiştirme önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada genel olarak ilköğretime öğretmen yetiştirmenin ana hatları çizilirken, özel anlamda ise öğretmen yetiştiren kurumlardan olan Bolu Kızılçullu Köy Enstitüsü, Bolu Kız Köy Enstitüsü, Bolu Kız Öğretmen Okulu, Bolu Kız Lise ve İlköğretmen Okulu incelenmiştir. Bolu Kızılçullu Köy Enstitüsü 1952 yılında eğitim faaliyetine başlamıştır. 1953 yılında Köy Enstitüleri ve İlköğretmen Okulları programları birleştirilmiş;“Bolu Kızılçullu Köy Enstitüsü''nün adı önce ”Bolu Kız Köy Enstitüsü'' olarak değiştirilmiş, 1954 yılında Köy Enstitüleri ilköğretmen okullarına dönüştürülmüştür. Okulun adı“Bolu Kız Öğretmen Okulu”olmuştur. Okul 1980 yılında, 12 Eylül döneminde kapatılmış; 1981 yılında okulun binaları, Bolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine devredilmiştir. Bu okulun öğrencileri uygulamalı eğitim görmüş, en az bir enstrüman çalarak dikiş-nakış yapmışlar; üstelik tarım yaparak üretime katkıda bulunmuşlardır. Köy ve şehir stajı yaparak her yere uyum sağlayabilmişlerdir. Bolu Kız Öğretmen Okulu; teşkilat yapısı, idareci ve eğitici kadrosu ile birbirinden önemli faaliyetleri devam ettiği süre boyunca ülkeye çok sayıda değerli kadın öğretmen yetiştirmiştir. Bu okul, öğretmen yetiştirme modellerimiz arasında her zaman örnek gösterilebilecek, her yönüyle mükemmel bir kurum olmuştur.
Özet (Çeviri)
Education has been an important tool in shaping societies throughout history. Teacher training has an important place among the innovation and development efforts of the education systems of the countries. In this study, the outlines of training teachers in primary education were drawn, while, Bolu Kizilcullu Village Institute, Bolu Girls' Village Institute, Bolu Girls' Teacher School, Bolu Girls' High School, and Elementary School, which are institutions that train teachers, were examined. Bolu Kizilçullu Village Institute started its education activities in 1952. In 1953, village institutes and primary school's programs were merged; The name of the“Bolu Kizilçullu Village Institute”was first changed to“Bolu Girls' Village Institute”, and in 1954 the Village Institutes were converted into primary schools. The school was called“Bolu Girls' Teacher School”. The school was closed in 1980, on September 12; In 1981, the school's buildings were transferred to Bolu Vocational High School of Hospitality and Tourism. The students of this school were trained in practice and performed sewing and embroidery by playing a small instrument; they also contributed to the production by farming. They were able to adapt anywhere by doing an internship in town and the city. Bolu Girls' Teachers' School; With its organizational structure, administrative and educational staff, it has trained many valuable women teachers for the country during its important activities. This school has always been an excellent institution among our teacher training models and can always be cited as an example.