Alzheimer hastalarında bazal çekirdeklerin manyetik rezonans görüntülerinde bilgisayarlı görüntü işleme teknikleri ile anatomik incelemesi
Anatomical investigation of basal nuclei in alzheimer's patients on magnetic resonance images with computerized image processing techniques
  1. Tez No: 769490
  2. Yazar: RUMEYSA DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), demansın en sık görülen türü olarak anılmaktadır (%50-70). Hastalığın tanısı için kognitif testler, hastalık öyküsü, görüntüleme yöntemleri ve kan testleri kullanılmaktadır. Nörodejeneratif bozukluklarda, özellikle Alzheimer Hastalığı (AH)'nda hastalığın ilerlemesini değerlendirmek için Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) verileri kullanılır. Nörolojik hastalıkların üç boyutlu yapısal MRG verileri ile analiz edilmesi ve sınıflandırılması literatürde araştırılan güncel konulardandır. Alzheimer hastalığı klinikte sıkça karşılaşılan nörodejeneratif bozuklukların yüksek bir oranını oluşturduğundan üç boyutlu MRG yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda bilgisayarlı analiz yöntemlerinin ilerlemesi ile birlikte AH ve farklı nörodejeneratif bozuklukların beyin MRG verileri kullanılarak, yapay zeka teknikleri ile inceleyen çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada Alzheimer tipi demansı olan hastalardaki nucleus caudatus, globus pallidus, putamen, substantia nigra hacimleri ile benzer yaş grubundaki nörolojik tanısı olmayan sağlıklı yetişkinlerin bazal çekirdeklerdeki hacimsel değişiklikleri karşılaştırılmıştır. Alzheimer Hastalarına ait üç boyutlu MRG verileri kullanılarak hastalığın beyinde meydana getirdiği hacim ve simetri farklılıkları Volbrain ve MRICloud yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre 57 kişilik AH grubunun 29'u kadın (%50.9), 28'i erkekti (%49.1). 54 kişilik kontrol grubunun ise 24'ü kadın (%44.4), 30'u ise erkekti. AH grubunun yaş ortalaması 71.1±6.9 (min.59-max.86) iken kontrol grubunun yaş ortalaması 68.02±7.9 (min.51-max.82) idi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is referred to as the most common type of dementia (50-70%). Cognitive tests, disease history, imaging methods, and blood tests are used for the diagnosis of the disease. Magnetic Resonance Imaging (MRI) data is used to assess disease progression in neurodegenerative disorders, particularly Alzheimer's Disease (AD). Analysis and classification of neurological diseases with three-dimensional structural MRI data are one of the current topics researched in the literature. Since Alzheimer's disease constitutes a high rate of neurodegenerative disorders frequently encountered in the clinic, three-dimensional MRI method is frequently used. In recent years, with the advancement of computerized analysis methods, studies examining AD and different neurodegenerative disorders using brain MRI data with artificial intelligence techniques have increased. In this study, the volumes of nucleus caudatus, globus pallidus, putamen, and substantia nigra in patients with Alzheimer's dementia were compared with the volumetric changes in the basal nuclei of healthy adults in a similar age group without a neurological diagnosis. The volume and symmetry differences caused by the disease in the brain were analyzed by Volbrain and MRICloud methods, using three-dimensional MRI data of Alzheimer's Patients. According to the data obtained, 29 (50.9%) of the 57 AD group were female and 28 (49.1%) were male. In the control group of 54 people, 24 (44.4%) were female and 30 were male. The mean age of the AD group was 71.1±6.9 (min.59-max.86), while the mean age of the control group was 68.02±7.9 (min.51-max.82).