Lise öğrencilerinde beden memnuniyeti ile sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medya tutumu ilişkisi
The relationship between body satisfaction and social media addiction and social media attitude in high school students
- Tez No: 769508
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DENİZ YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin beden memnuniyet düzeylerini incelemek, beden memnuniyeti ile sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medya tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 925 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon tekniği testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, lise öğrencilerinin beden memnuniyet düzeylerinin yüksek, sosyal medya bağımlılık düzeylerinin düşük ve sosyal medya tutumlarının ise ortalama düzeyde olduğu bulunmuştur. Araştırmada bir diğer sonuç olarak, beden memnuniyet düzeyinin; cinsiyete göre farklılık gösterdiği; ancak sınıf düzeyi, genel akademik başarı düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine göre ise farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada beden memnuniyet düzeyi ile sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medya tutumu arasında düşük düzeyde ve negatif; sosyal medya bağımlılığı ile sosyal medya tutumu arasında ise orta düzeyde ve pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, beden memnuniyet düzeyi ile çevresinden dış görünüşleriyle ilgili olumlu geribildirim alma durumu arasında orta düzeyde ve pozitif; olumsuz geribildirim alma durumu arasında ise düşük düzeyde ve negatif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde, beden memnuniyet düzeyi ile sosyal medya uygulamalarına fotoğraf yükleme durumu arasında düşük düzeyde ve pozitif; sosyal medyaya yüklenen fotoğraflarda oynama/değişiklik yapma durumu arasında ise düşük düzeyde ve negatif yönde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the body satisfaction levels of high school students and to determine the relationship between body satisfaction, social media addiction and social media attitudes. Descriptive and relational scanning methods were used in the research. The participants of the study consisted of 925 high school students. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation technique tests were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that high school students' body satisfaction levels were high, social media addiction levels were low, and their attitudes towards social media were average. As another result of the research, the body satisfaction levels; differs according to gender; however, it was concluded that there was no difference according to grade level, general academic achievement level, mother's education level and father's education level. In addition, it was concluded that there is a low level and negative relationship between the body satisfaction levels and their social media addiction and social media attitudes; there is a moderate and positive relationship between social media addiction and social media attitudes. Finally, it was found that there is a moderate and positive relationship between the body satisfaction level and the positive feedback they received from their environment about their appearance; there is a low-level and negative relationship between receiving negative feedback from the environment about their appearance. Similarly, it was concluded that there is a low and positive relationship between the body satisfaction levels and the status of uploading photos to social media applications; there is a low-level and negative relationship between the status of playing/changing the photos uploaded to social media and social media.