Azospermi, oligospermi ve normospermi tanısı konulmuş erkek semeninde arilesteraz ve paraoksonaz enzim düzeylerinin araştırılması
Investigation of arylesterase and paraoxonase enzyme levels in male semen diagnosed with azoospermia, oligospermia and normospermia
  1. Tez No: 769518
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnfertilite günümüzde çoğunlukla tedavisi mümkün olan bir sağlık problemidir. İnfertil erkek hastalar üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde paraoksonaz ve arilesteraz enzim düzeylerinin semenin kalitesi ile ilgili bilgi verebileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda azospermik, oligospermik ve normospermik, infertil erkek hastaların semenlerinde, paraoksonaz ve arilesteraz enzim aktivite düzeylerinin analizlerini ve istatistikleri yapılarak, sperm kalitesinin değerlendirilmesi açısından bu enzimlerin aktvitesinin anlamlı bir değerinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamıza infertilite tanısı konuşmuş 60 erkek hasta dahil edilmiştir. Bu hastalar sperm sayıları referans alınarak azospermik, oligospermik ve normospermik olarak 3 gruba ayrılmıştır. Tüm hasta gruplarında paraoksonaz ve arilesteraz enzim düzeyleri, ticari kit kullanılarak spektrofotometrik yöntem ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler üzerinde yapılan istatistiksel analizler sonucunda, paraoksonaz ve arilesteraz enzim aktivitesinin azospermik hastalarda, normospermik hastalara kıyasla anlamlı bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Oligospermik hastalar normospermik ve azospermik hastalarla karşılaştırıldığında ise anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Bulgularımız azospermik hastalarda enzim düzeylerinin anlamlı bir şekilde azaldığını göstermiştir. Güncel literatüre göre oligospermik hastalarda paraoksonaz ve arilesteraz enzim seviyeleri, yapılan çalışmaların bazılarında anlamlı bazılarında ise anlamsız olarak belirtilmiştir. Çalışmamızda oligospermik hastalarda, enzim seviyelerinde herhangi bir anlamlı değişim tespit edilememiştir. Paraoksonaz ve arilesteraz enzim düzeylerinin in-vitro fertilizasyon (IVF) tedavi sürecine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Infertility is a health problem that is mostly treatable today. When studies on infertile male patients were examined, it was thought that paraoxonase and arylesterase enzyme levels could provide information about the quality of semen. In our study, it is aimed to investigate whether the activity of these enzymes has a significant value in terms of evaluating sperm quality by analyzing and calculating statistics of paraoxonase and arylesterase enzyme activity levels in the semen of azoospermic, oligospermic, and normospermic infertile patients. Sixty male patients diagnosed with infertility were included in our study. These patients were divided into 3 groups as azoospermic, oligospermic, and normospermic based on their sperm counts. Paraoxonase and arylesterase enzyme levels were measured in all patient groups by a spectrophotometric method using a commercial kit. As a result of statistical analysis on the data obtained, it was determined that paraoxonase and arylesterase enzyme activities were significantly decreased in azoospermic patients compared to normospermic patients. When oligospermic patients were compared with normospermic and azoospermic patients, no significant change was found. Our findings showed that enzyme levels were significantly decreased in azoospermic patients. According to the current literature, paraoxonase and arylesterase enzyme levels in oligospermic patients have been reported as significant in some studies and insignificant in others. In our study, no significant change was found in enzyme levels in oligospermic patients. It is thought that paraoxonase and arylesterase enzyme levels will shed light on the in-vitro fertilization treatment process.