Öğrencilerin Atatürk ilkelerine yönelik bilişsel yapılarının kelime ilişkilendirme testi (KİT) aracılığı ile belirlenmesi
Determining students' cognitive structure regarding Ataturk's principles through the word association test (WAT)
- Tez No: 769523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) aracılığıyla ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin Atatürk ilkelerine ilişkin bilişsel yapısını ve kavram yanılgılarını ortaya koymaktır. Araştırma, ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin bir önceki eğitim düzeyi olan ilköğretimden, Atatürk ilkelerine yönelik zihinlerinde hangi bilgi ve algıyla ortaöğretime geldiklerinin ortaya konulması açısından önemlidir. Tarama Modeli kullanılan bu araştırmanın örneklemini, orta ölçekli bir il merkezindeki 4 farklı okul türünde öğrenim gören 299 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Atatürk İlkelerinin (cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik ve inkılapçılık) yeraldığı Kelime ilişkilendirme Testi (KİT) kullanılmıştır. Uygulanan KİT'den elde edilen verilerle, anahtar kavram ve cevap kelimelerin yeraldığı bir frekans tablosu oluşturulmuştur. Bu frekans tablosundaki verilere göre de kavram ağları çizilmiştir. Elde edilen bulgularda katılımcı öğrencilerin 815 farklı cevap kelime kullandığı, frekans tablosunda Atatürk, halk, eşitlik, devlet, yenilik, adalet, özgürlük, demokrasi gibi cevap kelimlerin tekrar sayısılarının nispeten yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca“Atatürk ve Özgürlük”cevap kelimeleri güçlü bir çatı oluşturmuş; KN 70 ve üzerinde yapılan kavram ağında bütün anahtar kavramların ortaya çıkmıştır. KN 10-39 arasında ise“Cumhuriyetçilik”için“Recep Tayyip Erdoğan”ve“Savaş”,“Milliyetçilik”için“Türkçülük”ve“Irkçılık”,“Devletçilik”için“Cumhurbaşkanı”ve“Recep Tayyip Erdoğan”,“Laiklik”ilkesi için“Osmanlı Devleti”,“Dil”ve“Halife”, İnkılapçılık için“Tarih”ve“Ders”cevap kelimeleri ile ilişkilendirilmiş ve bu ilkelerde kavram yanılgısı yaşandığı tespit edilmiştir. Atatürk ilkelerinin, bireylere kavratılmasının gerekliliği bir devlet politikası olarak görülmesine rağmen, temel eğitimi tamamlayan öğrencilerin kavram yanılgısına sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the cognitive structure and misconceptions of 9th grade students about Atatürk's principles through the Word Association Test (WAT). The research is important in terms of revealing the knowledge and perception of the 9th grade students from the previous education level, primary education, in their minds about Atatürk's principles. The sample of this study, in which the Scanning Model was used, consists of 299 high school students studying in 4 different school types in a medium-sized city center. In the research, the Word Association Test (WAT), which includes Atatürk's Principles (republicanism, nationalism, populism, statism, secularism and revolutionism) was used as a data collection tool. With the data obtained with the applied WAT, a frequency table with key concepts and answer words was created. Concept networks were drawn according to the data in this frequency table. In the findings, it was seen that the participant students used 815 different answer words, and the number of repetitions of the answer words such as Atatürk, people, equality, state, innovation, justice, freedom, democracy in the frequency table was relatively high. In the study, the answer words“Atatürk and Freedom”formed a strong framework. All key concepts have emerged in the concept network of KN 70 and above. Between KN 10-39,“Recep Tayyip Erdogan”and“War”for“Republicanism”;“Turkism”and“Racism”for“Nationalism”;“President”and“Recep Tayyip Erdoğan”for“Statism”;“Ottoman State”,“Language”and“Caliph”for the principle of“secularism”; For Revolutionism,“History”and“Lesson”were associated with the answer words and it was determined that there was a misconception in these principles. In the research, although the necessity of teaching Atatürk's principles to individuals is seen as a state policy, it has been observed that students who have completed basic education have misconceptions.