Dijital ve sanal kimliklerin aileye etkisi
The effect of digital and virtual identities on the family
- Tez No: 844482
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Family Planning, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma ile benlik kavramının dijitalleşmesi, dijital kimlik ve sanal kimlikler üzerine literatürde yeterli düzeyde çalışmanın olmaması sebebiyle alan yazına katkı sağlamak amaçlanmıştır.Dijital dönüşüm ile birlikte benlik/kimlik olgusunun değişimi, aile tanımlamaları, rolleri, iletişimi, ilişkileri, ebeveynlik modelleri konuları bağlamında derlenmiş olan kuramsal bir tez çalışmasıdır. Araştırmada benlik, dijital ortamda kimlik inşası, aile kavramı, dijital ve sanal kimliklerin aileye etkileri, dijital çocuk ve ebeveynlerin tutumları üzerine betimsel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Goffman'ın benlik sunumu kuramı bağlamında, dramaturjik yaklaşımı temel alınarak daha önce dijital benlik hakkında yapılan çalışmalar üzerinden günümüz dijital ve sanal kimliklerin oluşumu, aile üzerine yansımaları, dijital dönüşüm ile birlikte ailenin de dönüşümü kuramsal çerçevede ele alınmıştır. Benliğin ötekinin varlığı ile birlikte anlam bulmasının sosyal benin oluşumunun ve kök aile ile sosyal benin temelinin atılmasının dijital ortama aktarılması, sosyal oluşumun, arkadaşlık ilişkilerinin, duyguları yaşama ve yansıtma süreçlerinin, hem birey özelinde hem de aile kapsamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Her ne kadar günümüzde çok yaygın bir oluşum olsa da dijital mecralar, dijital kimlik, sanal kimlikler, benlik sunumu ile birlikte karmaşık bir yapı sunmaktadır. Alan yazında çok fazla çalışmanın bulunmaması, bu araştırmanın da sınırlılıklarını beraberinde getirmektedir. Fakat sınırlı sayıda da olsa yapılan çalışmaların derlenmesi, alan yazına bütüncül bir bakış açısı katması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to contribute to the literature due to the lack of sufficient studies in the literature on the digitalization of the self concept, digital identity and virtual identities, as well as in the context of digital transformation, the change of self/identity phenomenon, family definitions, roles, communication, relationships, parenting models. It is a theoretical thesis that has been compiled. In the research, a descriptive analysis was carried out on the self, identity construction in the digital environment, the concept of family, its reflection on family patterns in the context of digital and virtual identities, and the attitudes of digital children and parents. In the study, in the context of Goffman's self-presentation theory, the formation of today's digital and virtual identities, their reflections on the family, digital transformation and the transformation of the family are discussed in the theoretical framework, based on the dramaturgical approach. The meaning of the self with the existence of the other, the formation of the social self and the foundation of the root family and the social self were transferred to the digital environment, social formation, friendship relations, the processes of experiencing and reflecting emotions were evaluated both individually and within the scope of the family. Although it is a very common formation today, digital media offers a complex structure with digital identity, virtual identities and self-presentation. The lack of many studies in the literature brings with it the limitations of this research. However, it is aimed to compile the studies, albeit in a limited number, and to add a holistic perspective to the literature.