Döviz kuru ve temel makro ekonomik göstergeler arasındaki ilişkilerin Toda Yamamoto nedensellik testleri ile analizi
Analysis of the relations between the exchange rate and key macro economic indicators by Toda Yamamoto causes tests
  1. Tez No: 769535
  2. Yazar: OĞUZHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEZİYET SEMA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Makro ekonomik göstergelerde meydana gelen değişimler, özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri için hayati önem taşımaktadır. Bunula birlikte döviz kurların da meydana gelecek olan değişimler diğer ekonomik göstergelerle de karşılıklı etki edebilecektir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiyede ki temel makro ekonomik göstergelerin birbirleri arasındaki ilişkilerin test edilmesidir. Çalışmada Ocak 2009-Aralık 2021 tarihleri aralığında Türkiye'de döviz kurları, reel efektif döviz kuru, TÜFE, enflasyon, vadeli mevduat faiz oranı, ödemeler dengesi gibi makro ekonomik göstergeler veri olarak kullanılmıştır. Nedensellik ilişkisi Toda-Yamamoto nedensellik testleri ile ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda; makro ekonomik göstergelerin belirli yıllarda birbirleri ile etkileşim içerisinde olduğu, belirli yıllarda ise birbirleri arasında etkileşim içerisinde bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in macroeconomic indicators are of vital importance especially for the economies of developing countries. In addition, the changes in exchange rates will have a mutual effect with other economic indicators. The main purpose of this study is to test the relations between the main macroeconomic indicators in Turkey. In the study, macroeconomic indicators such as exchange rates, real effective exchange rate, CPI, inflation, time deposit interest rate, balance of payments in Turkey between January 2009 and December 2021 were used as data. The causality relationship was measured by the Toda-Yamamoto causality tests. As a result of the analyzes made; It has been concluded that macroeconomic indicators interact with each other in certain years and do not interact with each other in certain years.