Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklara hayali oyun becerilerinin öğretiminde video modelle öğretim yönteminin etkililiği
Effectiveness of teaching method with a video model in teaching pretend play skills to children with Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 769536
  2. Yazar: ESRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, video modelle öğretim yönteminin otizm spektrum bozukluğu olan üç çocuğa hayali oyun becerilerini edindirme üzerindeki etkililiğin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli ile desenlenmiştir. Araştırma deseninin gerektirdiği gibi başlama düzeyi, uygulama, toplu yoklama ve izleme evreleri düzenlenmiştir. Hayali oyun becerilerinden; hayali işlevsel oyun, oyun aracının yerini alma, olmayan oyun araçlarını varmış gibi hayal etme ve var olmayan özellikler hayal etme alt becerilerinin tamamı araştırma içerisinde değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde; video modelle öğretim yönteminin OSB'li çocuklara hayali oyun becerilerini edindirmede etkili olduğu, katılımcıların bu becerileri koruyabildiği ve araştırmanın sosyal geçerliğinin yüksek olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of the video model teaching method on acquiring pretend play skills to three children with autism spectrum disorder. In accordance with this purpose, the research has been Multiple Probe Model with Probe Conditions Across Subject Model which is one of the single subject research models. As required by the research design, the baseline, instruction, collective probe and follow-up phases were arranged. From imaginary play skills; All sub-skills of imaginary functional play, replacing a game tool, imagining non-existent game tools as if they exist, and imagining non-existent features were all evaluated in the research. When the findings obtained in the research are examined; It was concluded that the video model teaching method was effective in acquiring imaginary play skills to children with ASD, the participants were able to maintain these skills, and the social validity of the research was high.