Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış olan çocuklara basit toplama işlemi öğretiminde nokta belirleme tekniğinin tablet ile sunumunun etkililiği
Effectiveness of presentation of touch math with tablet in teaching the simple additional process to children with Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 799128
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAN TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada otizm spektrum bozukluğu tanısı almış olan çocuklara nokta belirleme tekniğinin tablet ile sunumunun etkililiği araştırılmıştır. Araştırmada, öğretim sona erdikten sonra 7, 14 ve 21 gün sonra kalıcılığına, kişiler ve ortam değiştiğinde de beceriyi aynı düzeyde gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine dair genellenebilirliğine ve sosyal geçerliğine bakılmıştır. Çalışmaya otizm spektrum bozukluğu tanısı almış olan 3 öğrenci dahil edilmiştir. Bu çalışmada tek denekli araştırma yöntemlerinden denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni bu çalışmaya katılan otizm spektrum bozukluğu tanısı almış olan bireylerin, temel toplama işlemi becerisini gerçekleştirme düzeyleridir. Araştırmanın bağımsız değişkeni ise otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuklara basit toplama işlemi öğretiminde nokta belirleme tekniğinin tablet sunumu ile yapılan öğretimdir. Bu araştırma yoklama, öğretim, izleme ve genelleme oturumları olmak üzere 4 farklı oturumdan oluşmaktadır. Oturumlar bireysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuklara basit toplama işlemi öğretiminde nokta belirleme tekniğinin tablet ile sunumunun etkililik gösterdiği, farklı kişilere ve farklı ortamlara genellenebildiği ve kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the Touch Math technique presented on a tablet was investigated for children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The research examined the durability of the intervention after 7, 14, and 21 days following the completion of instruction, as well as its generalizability to different individuals and environments, and its social validity. Three students diagnosed with ASD were included in the study. The research utilized a multiple-probe across participants design, which is one of the single-subject research methods. The dependent variable of the study was the level of achievement in basic addition skills for individuals diagnosed with ASD who participated in the study. The independent variable was the instruction of basic addition using the Touch Math technique presented on a tablet for children with ASD. The study consisted of four different sessions: assessment, instruction, monitoring, and generalization. The sessions were conducted individually. Upon examining the findings of the study, it was concluded that the instruction of basic addition using the Touch Math technique presented on a tablet demonstrated effectiveness for children with Autism Spectrum Disorder. Furthermore, it was found that the acquired skills could be generalized to different individuals and environments, and the effects of the intervention were lasting.