Farklı yemlerin lepistes (Poecilia reticulata) balığının ağırlık artışı, üreme, renklenme ve büyüme özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 76955
  2. Yazar: MEHTAP YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. MEVLÜT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Farklı yemlerin, lepistes balıklarının büyüme, canlı ağırlık artışı, yavru verimi ve renklenme özellikleri üzerine etkileri bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Deneme 18.5.1998 tarihinden 13.07.1998 tarihine kadar toplam 56 günde tamamlanmıştır. Balıklara altı grup yem verilmiş ve bu yemlerin balıklar üzerine etkileri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen genel bulgular şöyledir. 1- Yem materyallerinden (dalaklı yem, dalaklı yem + fıtoplankton, su piresi kurusu, su piresi kurusu + fıtoplankton, alabalık yemi, alabalık yemi + fıtoplankton) dalaklı yemin spesifik büyüme üzerine olan etkisi diğer yemlere nazaran daha iyi sonuç vermiştir. Yapılan istatistiki analiz sonucunda bu yemin spesifik büyüme üzerine olan etkisi çok önemli çıkmıştır (P< 0.01). 2- Balıkların renklenmesi üzerine en iyi sonuç, dalaklı yem + fitoplanktonla beslenen gruptan elde edilmiştir. Bu gruptaki balıklarda renkler daha belirgin, canlı ve daha parlaktır. Ayrıca fitoplanktonlu yemler fitoplanktonsuz yemlerle karşılaştırıldığında daha iyi bir renklenme sağladığı gözlenmiştir. 3- Altı farklı yem grubu içerisinde balıkların yumurta verimliliği (fekundite) ve cinsi olgunluk dönemine erken ulaşması bakımından en iyi sonuçlar dalaklı yem + fitoplanktonla beslenen gruptan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of different feeds on the live weight gain, offspring yield and colourness properties of Lepistes form the subject of this research. Research duration was from 18.05.1998 to 13.07.1998 totaly 56 days. Six group of feeds were given to the fish. The effecth of these feeds on the fishes were compared to each other periods. Generally findings determined as follws: 1-The effects of feed with spleen on the specific growth was relatively better than the others (feed with spleen, feed with spleen + phytoplancton, dried Dapnia sp., dried Dapnia sp. + phytoplancton, feed of trout, feed of trout + phytoplancton). Effects of this feed on specific growth was statistically very important (P< 0.01). 2-The best result on the colourness of fishes were determined from the group feed with spleen + phytoplancton. The colour of fishes in this group was more distinquisable, vivit, and shine. If was observed that other feeds with phytoplancton compared to without phytoplancton feed gave better results. 3-Among the six different feed groups, the best results were determined from the group fed feed with spleen + phytoplancton interms of fecundutiy and early sexsuel maturity.