İnkoherent saçılma fonksiyonu S (x,Z)'nin atom numarasına göre değişimi
Investigation dependent on the atomik number on incoherent scattering function
  1. Tez No: 76957
  2. Yazar: PAŞA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KURUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET İnkoherent saçılma fonksiyonunun atom numarasına bağlılığı deneysel olarak çalışılmıştır. Deneyde Be elementi referans alınarak Al, Ti, Fe, Ni, Cu, Zn, Zr, Nb, Mo, Ag, Sn, Ta, Au ve Tb foil numuneleri ile V, Cr, Br, Sr, Cd, I, Cs, Ba, Ce, Nb, Sm, Hf, Os ve Tl toz numuneleri kullanıldı. Radyoaktif Am-241 nokta kaynağından yayınlanan 59.5 keV'lik y-fotonları ile yaklaşık 20 ile 25 um kalınlıklı ve 8 mm çapındaki dairesel numuneler uyarılarak, 110 Tik saçılma açısında inkoherent saçılan fotonlar Si(Li) dedektörü ile uygun bir geometride sayılmıştır. Sayma işleminde 5.9 keV'de yarı maksimumdaki tam genişliği (FWHM) 160 eV olan Si(Li) dedektörü ile bağlantılı elektronik sistemler ve ND 66 B çok kanallı analizörün 1024 kanalı kullanılmıştır. Bütün ölçümler 12 saatlik sayma zamanında alınmış olup, temel sayma ile numune tutucu ve havadan saçılma etkilerini belirlemek için numuneli ve numunesiz ölçümler alınmıştır. Numune atomlarıyla etkileşen fotonların tespiti için uygun geometride transmisyon (transmission) ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak inkoherent saçılma fonksiyonu S(x,Z) için elde edilen değerlerin teorik değerlerle iyi sayılabilecek bir uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incoherent scattering functions at the foil samples of Al, Ti, Fe, Ni, Cu, ZN, Zr, Nb, Mu, Ag, Sn, Ta, Au, Pb and the powder samples of V, Cr, Br, Sr, Cd, I, Cs, Ba, Ce, Nb, Sm, Hf, Os, Tl have been experimentally investigated dependent on the atomic number. A Si(Li) detector coupled to a ND 66 B multichannell analyzer was used to detect the incoherent scattered gamma rays from the circular samples at the scattering angles 110. The full width at half maximum of the Si(Li) detector was 160 eV at 5.95keV. To get the net scattering spectrum, each pulse height spectrum of scattered gamma rays was collected 12 hours due to get a good counting statistics and the background spectrum obtained under the same experimental conditions was subtracted from this spectrum. The transmission factor is also measured to determine the number of photons interacted with the sample atoms. As a result, the measured S(x,Z) values are in agreement with the theoretical results.