31 Mart 2019 yerel seçimlerinde medyanın tutumu: Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak gazetelerinin içerik analizi
Media attitude in the March 31 2019 local elections: Content analysis in Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak newspapers
- Tez No: 769577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Siyasi partiler ve adaylar, seçim kampanyalarını sürdürürken çeşitli yöntem ve tekniklerden yararlanmaktadırlar. Seçmenlere iletecekleri mesajları ise iletişim araçları aracılığı ile göndermektedirler. Bu noktada medya, sahip olduğu işlevler bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Medyanın gücünün farkında olan siyasetçiler, aralarındaki iletişimi güçlü tutmak ve geliştirmek adına çeşitli faaliyetlere girişmektedirler. Medya ise demokrasinin işleyişine katkı yapmasına devam edebilmek adına tarafsız ve eşit bir tutum sergilemelidir. Bu çalışmada, siyasal partiler ve siyasal iletişimin aktörlerine dair 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde medyanın tutumunu ölçmeye dair bir araştırma yapılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda çeşitli ideolojilere sahip olan Sözcü, Hürriyet ve Yeni Şafak gazeteleri tercih edilmiş ve yöntem olarak içerik analizi seçilmiştir. Elde edilen veriler, tablolaştırılmış ve medyanın siyaset ile arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political parties and candidates benefit from various method and techniques when conducting their election campaigns. They send the messages that they will convey to the voters through communication tools. At this point, the media has an important place in terms of the functions it has. Politicians who are aware of the power of the media engage in various activities in order to keep the communication between them strong and to improve them. The media, on the other hand, should display an impartial and equal attitude in order to continue to contribute to the functioning of democracy. In this study, a research on political parties and actors of political communication was tried to be conducted to measure the attitude of the media in the 31 March 2019 Local Elections. In this context, Sözcü, Hürriyet and Yeni Şafak newspapers, which have various ideologies, were preferred and content analysis was chosen as the method. The obtained data were tabulated and the relationship between the media and politics was tried to be determined.