ACTH salgılayan hipofiz adenomlarında genetik ve epigenetik mekanizmalarının araştırılması
Investigation of genetic and epigenetic mechanisms in ACTH-secreting pituitary adenomas
  1. Tez No: 769648
  2. Yazar: NİRVA SERA KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK SEZGİN, DOÇ. DR. FATMA DAĞISTANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Cushing hastalığı (CH), vücudun fazla miktarda glukokortikoidlere maruz kalmasından dolayı meydana gelen nadir görülen bir hastalıktır. İnsan hipofiz adenomları ile ilgili yapılan birçok çalışma, Cushing hastalığının çeşitli genetik ve epigenetik faktörlerin etkisi altında olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada ACTH salgılayan hipofiz adenomlarının gelişimi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla USP8 ve CABLES1 ile ilişkili genlerden USP2, STAM2, VPS28, HDAC2, IL-6, BRG1, EGFR, WEE1, p16, SİKLİN D1, NR4A1, NEUROD1 ve RIPK1'in gen ifadeleri ile USP8 ve p16 genlerinin metillenme düzeyleri araştırıldı. Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine başvuran ve CH tanısı konan, ardından Beyin Cerrahisi kliniğinde ameliyat olan hastalardan elde edilen dokular ile çalışıldı. Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden sağlanan 32 hasta ile 15 kontrol dokusu kullanıldı. Parafine gömülü dokulardan alınan yaklaşık 10 mikronluk kesitlerden DNA ve RNA izole edildi. RNA örneklerinden cDNA sentezi yapıldı, genlerin ifadesi gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (GZ-PZR) yöntemi ile analiz edildi. Sonuçlar 2-ΔΔCt metodu kullanılarak analiz edildi. Elde edilen tüm veriler IBM SPSS Statistics 21 programı kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Cushing's disease (CD) is a rare disease caused by the body's exposure to excessive amounts of glucocorticoids. Many studies on human pituitary adenomas suggest that CD is under the influence of various genetic and epigenetic factors. In this study, we investigated the gene expression of USP8 and CABLES1-related genes USP2, STAM2, VPS28, HDAC2, IL-6, BRG1, EGFR, WEE1, p16, CYCLIN D1, NR4A1, NEUROD1 and RIPK1 and the methylation levels of USP8 and p16 genes to reveal their effects on the development of ACTH-secreting pituitary adenomas. Tissues obtained from patients who were admitted to the Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic, diagnosed with CD and then operated in the Neurosurgery Clinic were used. Thirty-two patients and 15 control tissues obtained from the archive of the Department of Medical Pathology were used. DNA and RNA were isolated from approximately 10 micron sections of paraffin-embedded tissues. cDNA was synthesized from RNA samples and gene expression was analyzed by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). The results were analyzed using the 2-ΔΔCt method. All data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 21 program.