Fen bilgisi öğretmenliği özel alan yeterliklerinin çevrimiçi derslerde incelenmesi
Investigation of science teaching special field qualifications in online courses
  1. Tez No: 769668
  2. Yazar: TUBA AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevrimiçi derslerde özel alan yeterliklerinden“öğrenme- öğretme süreci planlama ve düzenleme”boyutunun hangi düzeyde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Özel durum yönteminin kullanıldığı çalışmada katılımcılar, 2020-2021 eğitim öğretim yılı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı 4. sınıf, bahar döneminde MB400 öğretmenlik uygulaması dersini alan altı öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak gözlem çizelgesi ve mülakat formu kullanılmıştır. Veriler incelendiğinde, öğretim sürecini öğretim programına uygun planlayabilme alt boyutu için öğretmen adaylarının ders gözlemlerinde A2, mülakatlarda ise A1 yeterlik düzeylerinde oldukları belirlenmiştir. Öğretim sürecinde öğretim programı doğrultusunda öğrenme ortamları düzenleyebilme alt boyutu için ders gözlemlerinde A2, mülakatlarda ise A0 yeterlik düzeylerinde oldukları belirlenmiştir. Öğretim sürecini destekleyen materyal ve kaynak kullanımı alt boyutu için ise, ders gözlemlerinde ve mülakatlarda A1 yeterlik düzeylerinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of“learning-teaching process planning and organization”dimension of science teacher candidates from the special field competencies in online courses. The sample of the study, in which the special situation method is used, consists of six teacher candidates who took the MB400 teaching practice course in the spring semester of the 2020-2021 academic year Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Education Science Teaching Program. Observation chart and interview form were used as data collection tools. When the data were examined, it was determined that the teacher candidates were at A2 proficiency levels in course observations and A1 in interviews for the sub-dimension of planning the teaching process in accordance with the curriculum. In the teaching process, it was determined that they were at A2 proficiency levels in course observations and A0 in interviews for the sub-dimension of being able to organize learning environments in line with the curriculum. For the sub-dimension of material and resource use that supports the teaching process, it was determined that they were at A1 proficiency levels in course observations and interviews.