Uzaktan eğitim sürecinde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle çevrimiçi çalışan öğretmenlerin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of the teachers who study with the students with learning disabilities at a distance educational environment
- Tez No: 769669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı COVİD-19 Pandemi sürecinde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle uzaktan eğitim yapan öğretmenlerin sürece ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) ile gerçekleştirilmiştir. Kocaeli ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle uzaktan eğitim sürecini yürüten 10 öğretmen araştırmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi sonrası dört ana tema 12 alt temaya ulaşılmıştır. Bu ana temalar uzaktan eğitim planlama süreçleri, uzaktan eğitimde kullanılan öğretim stratejileri ve materyaller, uzaktan eğitim sürecinde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle yaşanan sorunlar ve uzaktan eğitimin geleceği olarak sıralanmaktadır. Araştırma sonucunda uzaktan eğitim sürecinden öğrenme güçlüğü olan çocukların etkin şekilde yararlanmasının önünde birçok engelin olduğu anlaşılmıştır. Bu engeller arasında en sık ifade edilenler teknolojik altyapı yetersizliği, öğrenme güçlüğü olan çocukların eğitim süreçlerinin planlanması, derslerinde kullanabilecek yöntem ve yaklaşımlara ilişkin yeterli bilgiye sahip olunmaması ve öğrencilerin devamsızlık sorunlarıdır. Uzaktan eğitim sürecinin avantajları arasında ise çevrimiçi derslerde anlık şekilde video kullanımı, görsel paylaşma, eğitim materyalini ihtiyaca göre basitleştirme veya değiştirmenin yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the views of teachers who conduct distance education to students with learning disabilities during the COVID-19 pandemie. In the province of Kocaeli, 10 teachers who applied distance education to the students with learning disabilities at secondary schools affiliated to the Ministry of National Education participated to the research. After the analysis of the data gathered within scope of the research, four main themes and twelve sub-themes were attained. These main themes are listed as distance education planning procedures, teaching strategies and materials used in distance education, problems experienced with the students with learning disabilities in the distance education process, and distance education in the future. As a consequence of the research, it can be concluded that for the children with learning disabilities, there are a large number of obstacles to benefit from the distance education effectively. Among these obstacles, the most frequently stated ones were the lack of the infrastructure, planning the educational processes of children with learning disabilities, not having adequate knowledge about the methods and approaches that can be used in their lessons, and the lack of the participation of the students. Besides these negative sides, the research showed that there are some advantages of distance education such as the opportunity of sharing instantaneous videos, sharing images and visuals, simplifying or changing the educational materials according to the students' needs.