Bazı Juniperus taksonlarının uçucu yağlarının GC-MS analizi
GC-MS analysis of essential oils of some Juniperus taxa
  1. Tez No: 769696
  2. Yazar: HAMDİ TOTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Kastamonu'da yabani olarak yayılış gösteren J. oxycedrus L., J. excelsa Bieb., J. communis L. var. nana Syme., J. sabina L. türlerinin iğne yaprak ve meyvelerinin hidrodistilasyon ile elde edilen uçucu yağlarının verimliliği ve hidrosolleride dahil kimyasal madde içerikleri GC-MS analizi ile tesbit edilmiştir. Yaprak ve meyve örnekleri Kastamonu sınırları içinden yayılış gösterdikleri bölgelerden toplanmıştır. Meyve ve yaprak materyallerinde uçucu yağların verimlilik oranları yaklaşık %(m/y), J. oxycedrus'de %0,85/0,40, J. excelsa'da %1,20/0,90 , J. nana'da %1,95/1,50 , J. sabina'da %1,93/2,30 olarak tesbit edilmiştir. GC-MS analizi sonuçlarına göre 4 juniperus spp. türünün meyve (m), meyve hidrosolü (mh) yaprak (y) ve yaprak hidrosolü (yh) içeriklerindeki %2'nin üstündeki ana uçucu bileşenler sıralanmıştır. J. oxycedrus (m)'de, myrcene %36,75 / α-pinen %31,40 / germacrene-D %11,47 / limonene %3,58 / caryophyllene %2,74; (mh)'de, α-terpıneol %21,23 / (R)-linalool %19,79 / terpinen-4-ol %19,71 / l-Verbenone %5,41; (y)'da, α-pinen %21,67 / limonene %21,26 / caryophyllene oxide %5,53 / germacrene-D %4,44; (yh)'de, trans-carveol %16,94 / 1-verbenone %10,55 / α-terpıneol %8,41 / cuminyl acetate %7,38 / carveol %5,06. J. excelsa (m)'de, α-pinen %80,91 / α-cedrol %2,52 / myrcene %2,23; (mh)'de, verbenol %23,19 / verbenone %22,33 / pinocarveol %13.64 / α-phellandren-8-ol %10,17 / cis-carveol %5,28; (y)'de, (+)-α-pinene %58,98 / α-cedrol %14,52 / -cedrene %2,58; (yh)'de, verbenone %25,26 / %16,75 / - fenchyl alcohol %10,46 / pinocarveol %7,14. J. communis var. nana (m)'de, germacrene-D %24,48 / germacrene B %8,92 / α-pinene %7,24 / D-limonene %6,03 / -myrcene %5,68 / -elemene %4,29 / α-humulene (CAS) %4,21 / caryophyllene %3,94 / 1(10),5-germacradien-4-ol %3,94 / sabinene %2,68; (mh)'de, terpinen-4-ol %47,52 / α-terpıneol %18,28 / 9-Dodecyn-1-ol %4,28; (y)'da, α-pinene %27,97 / germacrene-d %13,86 / -3-carene %11,62 / D-limonene %6,00 / -myrcene %3,72; (yh)'de, Silane, diethylheptyloxyoctadecyloxy- %42,50 / terpinen-4-ol %23,68 / silane, diethylheptyloxyoctadecyloxy- %10,80 / α-terpıneol %5,18. J. sabina (m)'de, sabinene %48,89 / terpinen-4-ol %11,27 / myrcene %6,64 / trans-sabinol %4,59 / -terpinene %3,86 / α-pinene %3,38; (mh)'de, terpinen-4-ol %73,82 / α-terpıneol %4,22 / p-2-menthen-1-ol %2,76; (y)'de, trans-sabinol %35,73 / thujone %25,08 / sabinene %12,53 / 3-thujanone %5,76 / myrcene %2,78; (yh)'de, α-thujone %43,14 / terpinen-4-ol %13,73 / 3-thujanone %11,41 / trans sabinol %9,63 / cıs-sabınol %5,56 / linalool %3,69 / linalool oxide cis %3,22 ANAHTAR KELİMELER: Ardıç, Uçucu yağ, Hidrosol, Hidrodistilasyon, GC-MS, Yağ asitleri
Özet (Çeviri)
In this study, naturally occurring species in Kastamonu The efficiency of the essential oils obtained by hydro distillation of the conifers and fruits of species J. oxycedrus L., J. excelsa Bieb., J. communis L. var. nana Syme., J. sabina L. and the chemical substance contents, including their hydrosols, were determined by GC-MS analysis. Leaf and fruit samples were collected from four regions where they grow wild within the borders of Kastamonu. Productivity rates of essential oils in fruit and leaf materials are approximately (f/l), 0,85 / 0,40% in J. oxycedrus, 1,20 / 0,90% in J. excelsa Bieb., 1,95 / 1,50% in J. communis var. nana and 1,93 / 2,30% in J. sabina. It was determined as. According to the results of GC-MS analysis, 4 juniperus spp. The main volatile components above 2% in the fruit (f), fruit hydrosol (f h), leaf (l) and leaf hydrosol (l h) contents of the species were listed. J. oxycedrus in (f), myrcene 36,75% / α-pinene 31,40% / germacrene-D 11,47% / limonene 3,58% / caryophyllene 2,74%; in (f h), α-terpıneol 21,23% / (R)-linalool 19,79% / terpinen-4-ol 19,71% / l-verbenone %5,41%; in (l), α-pinen 21,67% / limonene 21,26% / caryophyllene oxide 5,53% / germacrene-D 4,44%; in (l h), trans-carveol 16,94% / 1-verbenone 10,55% / α-terpıneol 8,41% / cuminyl acetate 7,38% / carveol 5,06%. J. excelsa in (f), α-pinen 80,91% / α-cedrol 2,52% / myrcene 2,23%; in (f h), verbenol 23,19% / verbenone 22,33% / pinocarveol 13.64% / α-phellandren-8-ol 10,17% / cis-carveol 5,28%; in (l), (+)-α-pinene 58,98% / α-cedrol 14,52% / -cedrene 2,58%; in (l h), verbenone 25,26% / 16,75% / - fenchyl alcohol 10,46% / pinocarveol 7,14%. J. communis var. nana in (f), germacrene-D 24,48% / germacrene B 8,92% / α-pinene 7,24% / D-limonene 6,03% / -myrcene 5,68% / -elemene 4,29% / α-humulene (CAS) 4,21% / caryophyllene 3,94% / 1(10),5-germacradien-4-ol 3,94% / sabinene 2,68%; In (f h), terpinen-4-ol 47,52% / α-terpineol 18,28% / 9-Dodecyn-1-ol 4,28%; In (l), α-pinene 27,97% / germacrene-d 13,86% / -3-carene 11,62% / D-limonene 6,00% /  -myrcene 3,72%; In (l h), Silane, diethylheptyloxyoctadecyloxy- 42,50% / terpinen-4-ol 23,68% / silane,diethylheptyloxyoctadecyloxy- 10,80% / α-terpineol 5,18%. J. sabina in (f), sabinene 48,89% / terpinen-4-ol 11,27% / myrcene 6,64% / trans-sabinol 4,59% / -terpinene 3,86% / α-pinene 3,38%; In (f h), terpinen-4-ol 73,82% /α-terpineol 4,22% / p-2-menthen-1-ol 2,76%; In (l), trans-sabinol 35,73% / thujone 25,08% / sabinene 12,53% / 3-thujanone 5,76% / myrcene 2,78%; In (l h), α-thujone 43,14% / terpinen-4-ol 13,73% / 3-thujanone 11,41% / trans sabinol 9,63% / cis-sabinol 5,56% / linalool 3,69% / linalool oxide cis 3,22%. KEYWORDS: Juniper, Essential oil, Hydrosol, Hydrodistillation, GC-MS, Fatty acids