Covid-19 pandemisinin Türkiye'de konut piyasasına etkileri: Bibliyometrik bir analiz
The effects of the Covid-19 pandemic on the real estate market in Turkey: A bibliometric analysis
  1. Tez No: 769695
  2. Yazar: GÜLSEVİNÇ DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Covid-19 küresel salgınının sağlık sistemlerini etkilemesinin yanında, konut piyasaları üzerinde etkisinin olup olmadığı merak konusudur. Bu amaçla, çalışmada Covid-19 pandemisinin Türkiye'de konut piyasası üzerindeki etkisi analitik analiz ve bibliyometrik analiz yöntemleriyle incelenmektedir. Analitik analiz yönteminde kullanılan örneklemde TÜİK tarafından yayınlanan konut satış piyasası ile ilgili veriler kullanılarak Covid-19 salgının Türkiye'de konut piyasası üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bibliyometrik analiz yönteminde ise Türkiye'deki konut piyasası ile ilgili yapılan akademik çalışmalar incelenmiştir. Bibliyometrik analiz için oluşturulan veri setinde gayrimenkul, emlak, konut gibi anahtar sözcüklerden faydalanılmıştır. Arama kriterleri söz konusu olduğunda herhangi bir alan, dergi, yazar kısıtlaması uygulanmamıştır. Mevcut literatürde konut ile ilgili ulaşılabilen tüm makaleler bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında uygulanan analitik analiz yöntemine göre Covid-19 salgınının Türkiye'de konut satış sayılarını azalttığı sonucuna varılmıştır. Benzer şekilde bibliyometrik analizden elde edilen veriler Covid-19 salgının Türkiye'de konut piyasası üzerinde etkin olduğunu göstermektedir. Makaleler Covid-19 ile ilgili anahtar sözcükler temelinde incelendiğinde, 2001-2018 dönemine göre 2019-2022 döneminde Covid-19 ile birlikte risk, kriz ve enflasyon anahtar sözcüklerinin kullanım oranlarının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Covid-19 pandemisinin Türkiye'de konut sektörü üzerinde krize neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a matter of curiosity whether the Covid-19 global epidemic affects the health systems of countries, as well as whether it has an impact on the real estate markets. For this purpose, the effect of Covid-19 on the real estate market is examined with analytical analysis and bibliometric analysis methods in this study. In the sample used in the analytical analysis method, the effects of the Covid-19 epidemic on the real estate market in Turkey were evaluated by using the data on the housing sales market published by TUIK. In the bibliometric analysis method, academic studies on the real estate market in Turkey were examined. Key words such as real estate, and residence were used in the data set created for bibliometric analysis. When it comes to search criteria, no field, journal or author restrictions were applied. All the articles about real estate that can be accessed in the current literature have been evaluated within the scope of this study. According to the analytical analysis method applied within the scope of the study, it was concluded that the Covid-19 epidemic reduced the number of house sales in Turkey. Similarly, the data obtained from the bibliometric analysis shows that the Covid-19 epidemic is effective on the real estate market in Turkey. When the article studies were examined on the basis of keywords related to Covid-19, it was observed that the rate of use of the keywords such as risk, crisis and inflation was higher between the years of 2019-2022 compared to the years of 2001-2018. In conclusion, it can be concluded that the Covid-19 pandemic has created an economic crisis on the real estate sector in Turkey.