7. sınıf öğrencilerinin stem tutumları ile dijital okuryazarlıkları, öğrenme-öğretme anlayışları ve epistemolojik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between 7th gradestudents' stem attitudes and their digital literacy,conceptions of learning and teaching and epistemological beliefs
- Tez No: 769697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP BAHÇİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin STEM tutumları ile dijital okuryazarlıkları, öğrenme-öğretme anlayışları ve epistemolojik inançları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırma 2020/2021 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. İlk olarak 50 öğrenciye Guzey, Harwell ve Moore tarafından geliştirilen ve Yılmaz, Koyunkaya, Güler ve Guzey tarafından Türkçeye uyarlanan“STEM Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek sonuçları analiz edilerek düşük, orta ve yüksek düzey tutumlar için puan aralıkları belirlenmiştir. Her düzeyden ikişer öğrenci seçilerek toplam 6 öğrenci ile 2 oturum şeklinde yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel bir yaklaşım olan çoklu durum çalışması kullanılmıştır. Görüşmeler sırasında kullanılan protokoller araştırmacı ve danışmanı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde iki öğrenci hariç öğrencilerin, karma olarak kodladığımız epistemolojik inanca sahip olduğu görülmüştür. Fakat öğrencilerin naif ve sofistike inanca sahip olma durumları alt boyutlarda birbirine göre farklılık göstermektedir. Düşük ve orta düzey STEM tutumuna sahip öğrencilerin öğrenme-öğretme anlayışlarının geleneksel olduğu görülürken, STEM tutumu yüksek düzey olan öğrencilerden birinin yapılandırmacı öğrenme-öğretme anlayışına sahip olduğu görülmüştür. Her düzeydeki öğrencinin dijital okuryazarlıklarının nitelikli düzeyde olduğu görüldüğü için STEM tutumları ile öğrencilerin dijital okuryazarlıkları arasında doğrudan bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between secondary school students' STEM attitudes and their dıgıtal lıteracy, conceptıons of learnıng and teachıng and epistemological beliefs. For this purpose, the research was carried out with 7th grade students studying in a public school in the 2020/2021 academic year. Firstly,“STEM Attitude Scale”developed by Guzey, Harwell and Moore and adapted into Turkish by Yılmaz, Koyunkaya, Güler and Guzey was applied to 50 students. By analyzing the results of the scale, score ranges were determined for low, medium and high-level attitudes. Two students from each level were selected and semi-structured interviews were conducted with 6 students in 2 sessions. Multiple case study, which is a qualitative approach, was used in the research. The protocols used during the interviews were prepared by the researcher and his advisor. When the data obtained were examined, it was seen that the students, except for two students, had the epistemological belief that we coded as mixed. However, students' naive and sophisticated beliefs differ in sub-dimensions. While it was seen that the learning-teaching understanding of students with low and medium level STEM attitudes was traditional, it was seen that one of the students with high STEM attitudes had a constructivist learning-teaching understanding. Since it is seen that the digital literacy of students at all levels is at a qualified level, it has been seen that there is no direct relationship between STEM attitudes and students' digital literacy.