Manipulation of synaptic pruning via the ecdysone signaling pathway and its effects on complex learning
Sinaptik budamanın ecdysone sinyal yolağı üzerinden manipülasyonu ve bunun kompleks öğrenime etkisi
  1. Tez No: 769708
  2. Yazar: MERT ÖZLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRISTOPHER LOUIS MAYACK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Nöroloji, Biology, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kritik evreler, bir organizmanın olgunlaşmasında önemli kilometre taşlarıdır. Hormonal dalgalanmalar ve dendritik dallanma ve aksonal büyüme patlaması ve ardından daha zayıf sinapsların deneyime bağlı budaması ile karakterize edilir. Bal arılarında bu kritik evre, kovan içi arılıktan toplayıcı arıya geçiş sırasında gerçekleşir. Hormonal sinyal kaskadları, kritik evre ve toplayıcı geçişi sırasındaki değişikliklere aracılık eder. Drosophila çalışmaları, sinaptik budamanın gerçekleşmesi için EcR ve Usp heterodimer yoluyla sinyal göndermenin gerekli olduğunu göstermektedir. Hem HR39 hem de HR38, bu yolu inhibe eder veya baskılar. HR38'in gen anlatımı, arı yaşlandıkça ve deneyim kazandıkça kademeli olarak artar, aynı zamanda sinaptik buton sayıları da yaş ve deneyimle birlikte kademeli olarak artar. Artan sinaptik buton sayıları, tersini öğrenme testi performansında bir azalma ile ilişkilidir. Ek olarak, yiyecek arama sırasında sükroz ödülü aldıktan sonra HR38 gen anlatımı zirve yapar. Bu nedenle, HR38'in sinaps stabilizasyonunda da rol oynadığı teorize edilmiştir. siRNA'lar aracılığıyla bir HR39/HR38 çifte knockdown gerçekleştirerek deneyimli eski toplayıcılarda sinaptik budama başlatmayı amaçladım. Bal arısı beyninin MB'sinde azalmış sinaptik buton sayıları gözlemledim. Bu tedavi edilen arıların tersini öğrenme sırasında sönme hafızasının edinimini etkilenmedi, ancak sönme hafızasının sağlamlaşması engellendi. Ya HR39/HR38 çift devre dışı bırakmanın, yok olma öğreniminin moleküler mekanizmalarını doğrudan bozduğundan ya da sinaptik butonların azaltılmasının, budama sonrasında oluşan eksitatör hafızanın daha sonra oluşan sönme hafızasına kıyasla daha iyi güçlendirildiği şekilde kaynakların tahsisine yol açtığından şüpheleniyorum.
Özet (Çeviri)
Critical periods are important milestones in maturation of an organism. It is characterized by hormonal fluctuations and an outburst of dendritic branching and axonal growth, followed by an experience dependent pruning of weaker synapses. In honeybees this critical period takes place during transition from being an in-hive bee to a forager. Hormonal signaling cascades mediates the changes during the critical period and forager transition. Drosophila studies show that signaling via EcR and Usp heterodimer is necessary for synaptic pruning to take place. Both HR39 and HR38 inhibit or suppress this pathway. Expression of HR38 gradually increases as the bee ages and gains experience, concurrently synaptic bouton numbers gradually increase with age and experience too. Increased synaptic bouton numbers are associated with a decrease in reversal learning assay performance. In addition, HR38 expression peaks after obtaining a sucrose reward during foraging. Because of this, HR38 is theorized to play a role in synapse stabilization as well. I aimed to induce synaptic pruning in experienced old foragers by performing a HR39/HR38 double knockdown via siRNAs. I observed decreased synaptic bouton numbers in the MB of the honeybee brain. These treated bees' acquisition of extinction during reversal learning was not affected, but the consolidation of the extinction memory was blocked. I suspect that either the HR39/HR38 double knockdown directly disrupts molecular mechanisms of extinction learning or the reduction of the synaptic boutons leads to allocation of resources such that excitatory memory formed after pruning was better reinforced compared to extinction memory formed later.