Ortaokul öğrencilerinin bilime yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The study of the attitudes of secondary school students towards science in terms of various variables
  1. Tez No: 769707
  2. Yazar: ESRA EVRENSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gelişen ve değişen topluma ayak uydurabilmek için bilim ve teknoloji açısından donanımlı bireyler yetiştirilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin bilim ve teknoloji yönünden donanımlı olabilmeleri adına bilime yönelik olumlu tutum içerisinde olmaları oldukça önemlidir. Bilime karşı olumlu tutum, öğrencilerde bilim ile birlikte derslerine, öğretmenlerine, okullarına karşı olumlu tutum geliştirmesini de sağlamaktadır. Bu yüzden öğrencilerin bilime yönelik tutumlarının tespit edilmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmada da amaç, ortaokul öğrencilerinin bilime yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler yönünden incelenmesidir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Ankara ili Çubuk ilçesine bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 5. 6. 7 ve 8. sınıfta öğrenim gören 480 öğrenciye uygulanmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada veri toplama aracı olarak“Bilime Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin bilimsel tutum puanları arasında yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu, anne-baba mesleği gibi değişkenlerle birlikte bilim ve teknoloji haberlerini, bilimsel faaliyet ve etkinlikleri, sanatsal faaliyet ve etkinlikleri takip etme durumları, son 1 yıl içerisinde okunan kitap ve izlenen bilimsel belgesel sayısı bakımından istatistiksel anlamda bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle verilerin analizde ölçek puanlarının 2 kategorili demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında Mann Whitney U analizi kullanılırken, 2'den fazla kategorili demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde araştırmaya katılan öğrencilerin bilimsel tutum düzeylerinin arasında 1 kardeşi olanların bilimsel tutum düzeyinin kardeşi olmayan, 2 kardeşi olan, 3 kardeşi olan, 4 kardeşi olan ve 4+ kardeşi olan öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca bilim ve teknoloji haberlerini takip edenlerin, etmeyenlere göre bilimsel tutum ölçeği puanlarının arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is essential to raise individuals equipped with science and technology in order to keep up with the evolving and changing society. It is crucial that students are in a positive attitude towards science so that they can be equipped with science and technology. The positive attitude towards science permits students to develop positive attitudes toward their courses, teachers, schools, along with science. Therefore, it is fundamental to identify the attitude of students towards science. The purpose of this research is to examine the attitudes of secondary school students towards science in terms of various variables. The research was carried out in 2021-2022 academic year in a secondary school in Çubuk district of Ankara province , involving 480 students from grades 5, 6, 7 and 8. In this study, in which the screening model is used,“Attitude Scale for Science”and“Personal Information Form”is utilized as a data collection tool. In the study, scientific attitude scores of students include age, gender, grade, number of siblings, parents' education status, parents' profession in addition to variables such as student's status of following science and technology news, scientific activities, artistic activities. It has also been examined whether there is a statistical difference in the number of books and scientific documentaries that have been read and watched over the last year. Since the data obtained in the study did not show a normal distribution, in the analysis of the data, Mann Whitney U analysis was used to compare the scale scores according to the 2-category demographic variables while Kruskal Wallis H analysis was used to compare demographic variables with more than 2 categories. When the results of the analysis of students who participated in the research are analyzed, it is seen that the scientific attitude level of the students with 1 sibling is significantly higher than the students who have no siblings, 2 siblings, 3 siblings, 4 siblings and 4+ siblings. In addition, it has been determined that there is a statistically significant difference between the scientific attitude scale scores of those who follow science and technology news compared to those who do not.