Arter?ovenöz fistül cerrahisinde aksiller brakial pleksus bloğunda levobupivakaine magnezyum eklenmesi
Adding magnesium to levobupivacaine for axillary brachial plexus block in arteriovenous fistule surgery
  1. Tez No: 230391
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezliği olan, arterio-venöz fistül açılacak hastalardaaksiller yaklasımla uygulanan brakial pleksus bloğunda % 0.5 ve %0.25levobupivakaine eklenen 150 mg magnezyumun duyusal ve motor blok süresineetkilerinin arastırılması.Hastalar ve Yöntem: Çalısmaya arterio-venöz fistül operasyonu uygulanan 30-70 yas arası ASA I-III grubu 80 hasta alındı. Hastalara supin pozisyonda sinirstimülatörü ile aksiller blok uygulandı. Hastalar rastgele olmak üzere 4 gruba ayrıldı.Aksiller blok uygulamasında perinöral Grup L (n=20) için 41 ml total volümde%0.5 levobupivakain + 1 ml %0.9 NaCl, Grup LM (n=20) için 41 ml total volümde%0.5 levobupivakain + 1 ml Magnezyum Sülfat (150 mg), Grup L2 (n=20) 41 ml totalvolümde %0.25 levobupivakain + 1 ml %0.9 NaCl, Grup L2M için 41 ml total volümde%0.25 levobupivakain + 1 ml Magnezyum Sülfat (150 mg) uygulandı. Enjeksiyonutakip eden 30 dakika her iki dakikada bir, operasyon baslangıcında, operasyonbitiminde; aksilladaki sinirler tek tek, motor ve duyusal blok açısından değerlendirildi.Baslangıç, 5., 10., 15., 30., 45., 60., 75., 90., 105. ve 120. dk sistolik arter basıncı,ortalama arter basıncı, diastolik arter basıncı, kalp atım hızı değerleri kaydedildi.Cerrahi sonrası motor ve duyusal blok sonlanma zamanı kaydedildi.Bulgular: Çalısmaya alınan hastaların demografik özellikleri ve operasyonsüreleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Hemodinamik parametreleraçısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: The evaluation of the effects of adding 150 mg magnesium to 0.5% and%0.25 levobupivacaine on sensory ond motor block durations for axillary brachialplexus block in cronic renal failure patients scheduled for arteriovenous fistule surgery.Patient and methods: 80 patients, ASA I-III and aged between 30-70 years,scheduled for arteriovenous fistule surgery, were taken to the study. Axillary block wasperformed in supine position by nerve stimulator. Patients were randomized into 4groups as: Patients in Group L (n = 20) received total 41 ml of levobupivacaine 0.5 % +1 ml NaCl 0.9 % mixture, patients in Group LM (n = 20) received total 41 ml oflevobupivacaine 0.5 % + 1 ml Magnesium sulfate (150 mg) mixture, patients in GroupL2 (n = 20) received total 41 ml of levobupivacaine 0.25 % + 1 ml NaCl 0.9 % mixtureand patients in Group L2M (n = 20) received total 41 ml of levobupivacaine 0.25 % + 1ml Magnesium sulfate (150 mg) mixture by perineural axillary block.All axillary neurons were evaluated with regard to motor and sensory blocks inevery two minutes for the first 30 minute after injection and at the beginning and endingof the operation. Systolic arterial pressures, diastolic arterial pressures, mean arterialpressures and heart rates of the patients were recorded from the beginning to the end ofthe operation in 5., 10., 15., 30., 45., 60., 75., 90., 105. and 120.th minutes. After thesurgery, motor and sensory block ending times were recorded.Findigs: There were no statistically difference between the groups with regardto demografic charecteristics and operation durations. There is no significant differencebetween the groups with respect to hemodynamic parameters.