The effect of live weight and age on egg quality and hatchery performance in quail parents
Bıldırcın ebeveynlerinde canlı ağırlık ve yaşın yumurta kalitesi ve kuluçka performansına etkisi
  1. Tez No: 766738
  2. Yazar: MOAYAD ALHAWWAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, anaç bıldırcınlarda canlı ağırlık ve yaşın yumurta kalite kriterleri ve kuluçka performansına etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Deneme materyali bıldırcınlar Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Bıldırcın Ünitesinde yetiştirilen damızlık bıldırcınlardan kuluçka faaliyeti sonucu elde edilen 500 civcivden oluşmuştur. Bıldırcınlar 5 haftalık büyüme dönemi sonunda canlı ağırlıklarına göre dişiler hafif (≤ 290 g), orta (290-310 g) ve ağır (310 g ≤) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Erkek bireylerde ise herhangi bir seçim yapılmamıştır, ortalamaya yakın canlı ağırlıktaki hayvanlar her gruba dengeli bir şekilde dağıtılmıştır. Her deneme grubunda 54 dişi, 18 erkek kullanılmış ve 3 tekerrürlü olarak (18 dişi/6 erkek) olarak planlanmıştır. 5 haftalık büyütme döneminde bıldırcınlara yapısında %22 ham protein ve 3000 kcal/kg ME içeren etlik civciv yemi verilmiştir. 5 haftadan sonra yumurtlama döneminde ise %17 ham protein ve 2750 kcal/kg ME içerikli yumurta yemi verilmiştir. Bıldırcınlara yem ve su ad-libitum verilmiş, aydınlatma ilk beş hafta 24 saat doğal+yapay, yumurtlama dönemi ise 16 saat aydınlık 8 saat karanlık uygulanmıştır. Farklı canlı ağırlığa göre seçilen anaç bıldırcınlarda 10-14-18-22 ve 25 hafta yaşlarda her gruptan rastgele alınan yumurtalarda yumurta iç ve dış kalitesi incelenmiştir. Diğer yandan canlı ağırlık ve yaşın kuluçka performansını belirlemek için yine 10-14-18 ve 22 hafta yaşlarda bir hafta toplanan yumurtalarda kuluçka performans kriterleri incelenmiştir. Deneme gruplarında anaç ağırlığının ve yaşın yumurta kalite kriterlerinde önemli etkisi olduğu belirlenmiştir. Kuluçka özellikleri bakımından ağırlık grupları arasında hafif grup lehine önemli farklılıklar görülmüştür. Yaş gruplarında da önemli farklılıklar bulunmuş olup, yaş arttıkça döllülük, kuluçka randımanı ve çıkış gücünde artşlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of live weight and age on egg quality criteria and hatching performance in quails. Trial material quails consisted of 500 chicks obtained as a result of hatching activity from breeder quails raised in the Çukurova University Faculty of Agriculture Research and Application Farm Quail Unit. At the end of the 5-week growth period, quails were divided into 3 groups according to their live weight females light (≤ 290 g), medium (290-310 g), and heavy (310 g ≤). No selection was made in male individuals, animals with a bodyweight close to the average were evenly distributed to each group. 54 females and 18 males were used in each experimental group and it was planned as 3 replications (18 females/6 males). During the 5-week growing period, quails were fed broiler feed containing 22% crude protein and 3000 kcal/kg ME. After the 5th week, during the laying period, egg feed containing 17% crude protein and 2750 kcal/kg ME was given. The quails were given feed and water ad-libitum, lighting was applied 24 hours natural+artificial for the first five weeks, and 16 hours of light and 8 hours of darkness were applied during the laying period. The internal and external quality of eggs were examined in randomly taken eggs from each group at the ages of 10-14-18-22 and 25 weeks in quails selected according to different live weights. On the other hand, in order to determine the hatching performance of live weight and age, hatching performance criteria were examined in eggs collected for one week at the ages of 10-14-18 and 22 weeks. It was determined that weight and age had a significant effect on egg quality criteria in experimental groups. In terms of hatching characteristics, significant differences were observed between the weight groups in favor of the light group. Significant differences were also found in age groups, and as age increased, fertility rate, hatchability, and hatching rate of fertile eggs increased.