Parmak oranları (2P:4P) ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between finger ratio (2D:4D) and bone mineral density
  1. Tez No: 769901
  2. Yazar: FIRAT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada kemik mineral yoğunluğu ile 2P:4P arasındaki ilişki incelenmiştir. Elin ikinci ve dördüncü parmak uzunluklarının düşük maliyetli ve basit bir yöntem ile ölçülerek birbirine oranlanmasıyla elde edilen parmak oranlarının, kemik mineral yoğunluğu ve dolayısı ile kemik sağlığı ile ilişkisinin ortaya konulması sonucunda, 2P:4P değerlerinin osteopeni, osteoporoz gibi hastalıklara yönelik bir gösterge olarak kabul edilebilirliği sorgulanmıştır. Hormonal değişimlere, yaşa ve birçok yaşamsal faktöre bağlı olarak değişen KMY ile prenatal süreç cinsiyet hormonlarının kontrolünde şekillenen parmak oranları arasındaki ilişkilerin incelenerek, 2P:4P' nin iskelet hastalıkları riskine dair bir gösterge olarak kullanılıp-kullanılamayacağının saptanması ve bu bağlamda literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca 2P:4P değerini etkileyen unsurlara ve 2P:4P değerinde görülebilecek muhtemel değişimlere ilişkin geçerli açıklamalar getirmek de bu çalışmanın hedeflerindendir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Polikliniği' ne rutin kontrol amacı ile başvuran 200 (100 kadın-100 erkek) hasta ve 100 (50 kadın-50 erkek) sağlıklı bireyin dahil edildiği çalışma sonucunda parmak oranlarının, kemik mineral yoğunluğu ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu ilişki her iki cinsiyet için tespit edilse de kadınlarda daha kuvvetlidir. Parmak oranları arttıkça kemik mineral yoğunluğu da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between bone mineral density and 2D:4D was investigated. The acceptability of 2D:4D values as an indicator for diseases such as osteopenia and osteoporosis, as a result of revealing the relationship between finger ratios obtained by measuring the lengths of the second and fourth fingers of the hand with a low-cost and simple method, and bone mineral density and thus bone health has been questioned. It is aimed to determine whether 2D:4D can be used as an indicator of the risk of skeletal diseases and to contribute to the literature in this context by examining the relationships between BMD, which changes depending on hormonal changes, age and many vital factors, and finger ratios shaped under the control of prenatal sex hormones. In addition, it is one of the objectives of this study to provide valid explanations for the factors affecting the 2P:4P value and the possible changes that can be seen in the 2D:4D value. As a result of the study, which included 200 (100 women-100 men) patients and 100 (50 women-50 men) healthy individuals who applied to the Nuclear Medicine Polyclinic of Sivas Cumhuriyet University Application and Research Hospital for routine control, finger ratios were positively correlated with bone mineral density. found to be related. Although this relationship was determined for both sexes, it is stronger in women. As finger ratios increase, bone mineral density also increases.