Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin yaşlı ayrımcılığı tutumları ve etkileyen faktörler
Elderly discrimination attitudes and affecting factors of residents at Trakya University Faculty of Medicine
- Tez No: 769929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyada yaşlı nüfus giderek çoğalmaktadır ve 2050 yılında 1,5 milyara ulaşacağı öngörülmektedir. Yaşlılığın etkisi ile sağlık kuruluşlarına başvuru artmakta ve gündeme yaşlı ayrımcılığı gelmektedir. Bu çalışma hekimlerin“yaşlı ayrımcılığı”tutum düzeylerini belirlemek, yaşlı hastaya karşı tutumda etkili olabilecek faktörleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte planlanan araştırmamız 23 Aralık 2021-11 Nisan 2022 tarihleri arasından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan asistan hekimler ile yapılmıştır. Veriler anket yardımı ile toplanmıştır. 59 sorudan oluşan anketin içerisinde sosyodemografik veri formu (36 soru) ve Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (23 soru) yer almaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The elderly population is increasing in the world and is projected to reach 1.5 billion by 2050. With the effect of old age, the number of applications to health institutions is increasing and elderly ageism is on the agenda. This study was conducted to determine the level of“elderly discrimination”attitudes of physicians and to determine the factors that may be effective in attitudes towards elderly patients. Our cross-sectional study was conducted with residents working at Trakya University Faculty of Medicine between December 23, 2021 and April 11, 2022. Data were collected with the help of a questionnaire. The questionnaire with 59 questions included a sociodemographic data form (36 questions) and the Ageism Attitude Scale (23 questions). Descriptive statistics, t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation analysis were used to analyze the data.