21. yüzyılda Güney-Güney göçüne Latin Amerika'dan bir örnek: Venezuela'dan Kolombiya'ya
A Latin American example of South-South migration in the 21st century: From Venezuela to Colombia
  1. Tez No: 769946
  2. Yazar: UFKUM KEMAL EDİSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞBA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'den çok uzak bir coğrafyada yaşanan Venezuela göç krizi ele alınmıştır. 2014 yılından itibaren artarak devam eden Venezuelalı göçmen sayısı 2022 göç raporlarına göre 6 milyon insana yaklaşmıştır. Yaşadığımız bu son yüz yıl içerisinde Afganistan, Suriye, Venezuela, Ukrayna gibi zorunlu olarak yerinden edilen insan sayısı giderek artmakta, devletler kitlesel olarak gerçekleşen bu göç hareketlerine cevap verebilmek için çeşitli politikalar geliştirmektedirler. Bu bağlamda Venezuela göçünün Kolombiya üzerindeki etkileri ve Kolombiya'nın göçmen politikaları, güney perspektifi açısıyla tartışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmada kullanılan genel kavramlar açıklanmış olup ardından çalışmamızın temelini oluşturan güney bakış açısı ele alınmıştır. Birinci bölümün son kısmında ise göç ile ilgili önemli bölgesel ve uluslararası anlaşmalara değinilmiştir. İkinci bölümde, Latin Amerika'nın sömürge tarihinden bahsedilmiş sonrasında Venezuela tarihi ve güncel ekonomik durumu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümün son kısmında Venezuela göçü tüm boyutlarıyla tartışılmış, Venezuela göçmeninin profili aktarılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise Kolombiya'nın göçten nasıl etkilendiği ve göçmenlere yönelik politikalarından bahsedilmiştir. Bu amaçla, konuya ilişkin literatür taranmış, ardından ülke ve bölge raporlarından, ilgili istatistiklerden yararlanılmıştır. Venezuela göçünü anlamak ve Türkiye göç politikasına katkısı olması için yaptığımız bu çalışmanın sonuç kısmında Kolombiya'nın ulusal göç politikaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Venezuelan migration crisis in geography far away from Turkey is discussed. The number of Venezuelan immigrants, which has been increasing since 2014, has approached 6 million people according to 2022 migration reports. In the last hundred years, we have lived, the number of people who have been forcedly displaced such as Afghanistan, Syria, Venezuela, and Ukraine has been increasing, and states have developed various policies to respond to these massive migration movements. In this context, the effects of Venezuelan immigration on Colombia and Colombia's immigration policies are discussed from the perspective of the south. The study consists of three parts. In the first chapter, the general concepts used in the study are explained, and then the southern perspective, which forms the basis of our study, is discussed. In the last part of the first chapter, important regional and international agreements related to migration are mentioned. In the second part, the colonial history of Latin America is mentioned and then the history of Venezuela and its current economic situation are emphasized. In the last part of the second chapter, Venezuelan immigration is discussed in all its dimensions, and the profile of Venezuelan immigrants is presented. Finally, in the third chapter, how Colombia is affected by immigration and its policies towards immigrants are mentioned. For this purpose, the literature on the subject was searched, then country and regional reports and related statistics were used. In the conclusion part of this study, which we have done to understand the Venezuelan migration and to contribute to the Turkish migration policy, Colombia's national migration policies are discussed.