Çağdaş Türk resim sanatında grotesk portreler
Grotesque portraits in contemporary
  1. Tez No: 962979
  2. Yazar: LEYLA SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Varlıkların sıra dışı (absürt) özelliklerle yeniden tasviri ile dünyaya ait olmayan bir olgu haline getirilme sanatı olarak bilinen grotesk; bir varlık olarak insan bedeni ve yüzünü konu olarak ele alan ve izleyicide aynı anda hem garip bir şekilde rahatsız edici bir duyguyu hem de şefkatli bir acımayı uyandıran bir betimleme biçimidir. Grotesk bu yönüyle tüm ulusların antik mitolojisinde, kültüründe ve sanatında yaygın olarak kullanılan sıra dışı bir ifade tarzıdır. Bu çalışmada 1960 sonrası çağdaş Türk resim sanatında bir varlık olarak insan yüzünü konu alan ve grotesk bir tarzda betimlenen portreler ile bunları üreten sanatçıların araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda sanatçılar tarafından konu olarak ele alınan insan yüzünün betimlenmesinde güzellik anlayışını manipüle etmenin nasıl mümkün olabileceği incelenmiş ve bu kapsamda ele alınan sanatçıların portre çalışmaları ironi, kitsch, abartı, kara mizah, sıra dışı (absürt), korku, tekinsizlik, fantastik, tuhaflık, çirkinlik, motif ve süslemecilik başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Sınıflandırılan sanatçı ve resimleri çirkinin estetiği açısından incelenmiştir. Tespit edilen başlıklar, grotesk sanat tarzının, çağdaş Türk resim sanatında eleştirel bir yaklaşımla kendini ifade etmenin bir yolu olduğunu göstermekte ve bu yönüyle farklı bir estetik algı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Grotesque, known as the art of redescribe existence with unusual (absurd) characteristics and turning them into a phenomenon that does not belong to the world; is a form of description that takes the human body and face as its subject and feels both a disturbing feeling in a weird way and a compassionate pity in the audience at the same time. In this regard, grotesque is an unusual art style commonly used in the ancient mythology, culture and art of all nations. This study aims to investigate portraits described the human face as an existence in contemporary Turkish painting after 1960 and described in a grotesque style, and the artists who produced them. In this context, it was analysed how it is possible to manipulate the concept of beauty in the description of human faces which are taken as subjects by artists. In this context, the portrait works of the artists discussed are classified under the titles of irony, kitsch, exaggeration, black humor, the unusual (absurd), horror, uncanny, fantasy, oddity, ugliness, motif and ornamentation and the paintings were analysed from an aesthetic, philosophical and cultural perspective. The identified titles show that the contemporary grotesque art style is a way of expressing yourself with a critical approach in Turkish painting and suggests a different aesthetic perception in this regard.