Okul öncesi eğitimde anne baba tutumlarının çeşitli demografik değişkenler çerçevesinde incelenerek okul öncesi yöneticilerin bu bağlamdaki görüşlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 770026
  2. Yazar: UĞUR AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitimde anne baba tutumlarının çeşitli demografik değişkenler bağlamında incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2020-2021 eğitim öğretim döneminde yetişkinlik çağında olan 400 kişiden veri toplanmıştır. Araştırma örneklemi belirlenirken basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen katılımcıların demografik bilgilerini toplamak için sosyodemografik bilgi formu ve anne ile babalarına ilişkin tutumlarını öğrenmek amacıyla Anne Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veri seti normal bir dağılım gösterdiği için araştırma kapsamında parametrik testler kullanılmıştır. Bu parametrik testler arasında bağlantısız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi bulunmaktadır. Ayrıca araştırmaya dahil edilen katılımcıların demografik bilgilerini sunmak amacıyla betimsel istatistikler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of parents in preschool education in the context of various demographic variables. For this purpose, data were collected from 400 adults in the 2020-2021 academic year. Simple random sampling method was used while determining the research sample. A sociodemographic information form was used to collect the demographic information of the participants included in the study, and the Parent Attitude Scale was used to learn about their attitudes towards their parents. Since the collected data set showed a normal distribution, parametric tests were used within the scope of the research. These parametric tests include disconnected samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis. In addition, descriptive statistics were applied to present the demographic information of the participants included in the study.