İlkokul öğrencilerinin algıladığı sosyal destek düzeyi ve çözüm odaklı psikoeğitim programının problem çözme ve duygusal yılmazlık becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
The level of social support perceived by primary school students and the investigation of the effects of solution focused psychoeducation progaramme on children's emotional resilience and problem solving skills
- Tez No: 770025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BENGİSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) alt orta sosyo ekonomik düzeyi temsil eden bir devlet ilkokuluna devam eden 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin, çözüm odaklı psikolojik danışma yaklaşımlı psikoeğitim programının çocukların problem çözme ve duygusal yılmazlık becerileri üzerine etkisini incelemektir. Covid-19 sürecinde çocuklar özellikle öğretmen ve akran sosyal destek kaynaklarından uzak kaldı ve bu süreçte çocuklar izole oldu. Pandemi ayrıca hem geleneksel yaklaşımları hem de çevrimiçi yaklaşımları gündemimize getirdi. Çalışmanın çevrimiçi yapılması da covid süreci ile yaşanan izolasyon sürecinin bir yansımasıdır. Çalışmaya 110 ilkokul öğrencisi [51 kız (%46.4), 59 (%53.6) erkek] katılmıştır. Çalışma ön test-son test, deney ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak tasarlanmıştır. Psikoeğitim programı her biri yaklaşık 50-60 dakika süren ve online gerçekleştirilen toplam 6 oturumdan oluşmaktadır. Deneysel çalışmaya geçilmeden önce program pilot uygulama olarak uygulanmıştır. Deneysel çalışmaya katılacak öğrencileri tespit etmek için Sosyal Destek ölçeği kullanılmış, ortalamanın altında kalan gönüllü öğrenciler deneysel çalışmaya dahil edilmiştir. Deney ve kontrol grupları 9'ar öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin analizinde normallik varsayımının sağlanması sebebiyle deney ve kontrol gruplarınınn birbirine denk olup olmadıklarını görmek için ilişkisiz örneklem t testi, ön test-son test puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığını analiz etmek için ilişkili örneklem t testi uygulanmıştır. Ölçekler arası korelasyon ilişkisini test etmek için lineer ilişkiye bakılmış, lineer bir ilişki söz konusu olmadığından korelasyon ilişkisini analiz etmek için Spearman rho yapılmıştır. Çalışma, programın öğrencilerin problem çözme ve duygusal yılmazlık becerileri üzerinde işe yaradığını ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlara göre problem çözme ve duygusal yılmazlık son test puan ortalaması en yüksek grup deney grubudur. Bulgular alanyazın noktasında ele alınmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the psychoeducation programme based on the solution oriented psychological counselling on the problem-solving and emotional resilience skills of the students who receive the programme and attend 4th and 5th grade in a public elementary school in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) representing the lower middle class in terms of socio-economic level. The negative experiences associated with covid-19 have placed both traditional approaches and important online learning and support applications on the agenda, since both can help to solve the problems we face. 110 primary school students [51 girl (%46.4), 59 (%53.6) boy] participated in the study. The study was designed by using pretest-posttest and experimental design with an experimental and control group. The psychoeducation programme consists of 6 sessions in total taking approximately 50-60 minutes each. The entire program was implemented as a pilot application before the experimental study was started. The Social Support Evaluation Scale was used to select the participants and students who were below the average were included in the experimental study. 18 participants were equally assigned to research groups (experiment n=9, control n=9). Independent samples t-test was implemented to determine whether the students included in the experimental and control group match with each other in cases where the normality assumption is enabled and where the variances are distributed homogeneously, paired samples t test was applied for analyzing whether the pretest-posttest scores vary, normality assumption was examined to test the correlation and Spearman's rho was performed to analyze the correlation since the normality assumption was not met. The study reveals that the psychoeducation programme has an impact upon students' problem-solving and emotional resilience skills. The findings were reviewed within the context of the literature and suggestions were proposed.