Çukurova Bölgesi koşullarında farklı zamanlarda toplanan pamukların lif özellikleri ile iplik özellikleri arasındaki ilişkilerin saptanması
Determination of correlations between fiber and yard properties of cottons picked at different times, in Çukurova Region conditions
  1. Tez No: 77011
  2. Yazar: LALE GÜLYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA BÖLGESİ KOŞULLARINDA, FARKLI ZAMANLARDA TOPLANAN PAMUKLARIN, LİF ÖZELLİKLERİ İLE İPLİK ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN SAPTANMASI LALE GÜLYAŞAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLRİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Oktay GENÇER Yıl: 1998, Sayfa : 63 Jüri : Prof Dr. Oktay GENÇER Prof Dr. Menşure ÖZGÜVEN Prof Dr. Halis ARIOĞLU 1996 yılında, Gossypium hirsutum L. pamuk türü içerisindeki Çukurova 1518, Siokra 324 ve Deltapine 50 çeşitlerinden farklı zamanlarda toplanan (1. el ve 2. el) pamukların lif özelliklerini ve bunlardan elde edilen iplik özelliklerini belirleyerek, aralarındaki ilişkileri saptamak amacı ile yapılan bu çalışma, tesadüf blokları deneme deseninde, 2 faktörlü ve 4 yinelemeli olarak yürütülmüştür. Çalışmada, micronaire değeri, lif kopma dayanıklılığı, lif uzunluğu, lif yeknesaklık oram, kısa lif içeriği, kopma anındaki lif uzama oranı, yansıma, sanlık, olgunluk oranı, olgunluk yüzdesi ve standart lif inceliği olmak üzere 11 lif özelliği ile iplik düzgünlüğü, iplik kopma dayanıklılığı ve iplik tüylülüğü olmak üzere 3 iplik özelliği üzerinde çalışılmıştır. Yapılan çalışmadan, konuya materyal olan çeşitlere ve toplama zamanlarına göre (1. el ve 2. el) belirlenen lif özelliklerinden çoğunun birbirinden farklılıklar gösterdiği; bu farklılığın aynı liflerden yapılan ipliklere de yansıdığı; dolayısıyla farklı çeşitlere ve toplama zamanlarına ait liflerin birbirine karıştırılmaması gerektiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Pamuk, Toplama Zamanları, Lif ve İplik özellikleri, İlişkiler III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS DETERMINATION OF CORRELATIONS BETWEEN FİBER AND YARN PROPERTIES OF COTTONS PICKED AT DIFFERENT TIMES, IN ÇUKUROVA REGION CONDITIONS LALE GÜLYAŞAR DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervision: Prof. Dr. Oktay GENÇER Year: 1998, Pages : 63 Jury: Prof.Dr. Oktay GENÇER Prof.Dr. Menşure ÖZGÜVEN Prof.Dr. Halis ARIO?LU This study was conducted to determine the fiber and yarn properties and their correlations which brought from the cultivars Çukurova 1518, Siokra 324 and Deltapine SO (Gossypium hirsutum L.) at different hand picking time (1st and Second picking). There were four replications (and 2 factors) at the field trial. In the study 1 1 technological properties named micronaire, fiber strength, fiber length, unifonmity,short fiber content, elongation, reflection (RD) yellowness (+b), maturity ratio, percent of mature fibers, and standart fiber fineness; and 3 yarn properties named, yarn evenness, yarn strength and yarn hairness were studied. It was concluded that there were differences between almost the determined fiber properties for cultuvars and picking times (1st and second pickings) which were the materials of the study, this difference was reflected to the yarns that produced from the same fibers, therefore the fibers come from different cultivars and picking times should not be mixed. Key Words : Cotton, picking times, fiber and yarn properties, relations IV