Finansal teknolojilerin firma performansına etkisi
The effect of financial technologies on company performance
  1. Tez No: 948262
  2. Yazar: MEHTAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojik gelişmelerin hız kazanması birçok sektörde olduğu gibi finans sektöründe de dijital dönüşümler yaratmıştır. Finans sektörü de bu dijital değişime ayak uydurmuş ve sektörde finansal teknolojileri çok iyi kullanan şirketler ortaya çıkmıştır. Bu şirketler Finansal Teknoloji şirketleri olan Fintekler'dir. 2008 yılında meydana gelen Küresel Finansal Kriz sonrası Fintekler ortaya çıkmış ve önem kazanmıştır. İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Dijital Bankacılık, Blok Zincir (Blockchain), Kripto para, Akıllı Sözleşmeler, Açık Bankacılık ve Yapay Zekâ şeklinde finans alanında çeşitli avantajlar sağlayan bu Fintek'ler kullanıcıların faaliyetlerini gerçekleştirmesini kolaylaştırdığı için oldukça önemlidir. Çalışmada, 2017-2024 yılları arasında Türkiye Bankalar Birliği resmi internet sitesinde 2017 yılı itibariyle Dijital Bankacılık başlığı altında yayınlanmaya başlayan internet bankacılığı ve mobil bankacılık çeyreklik verileri kullanılmış ve bu finansal teknolojilerin kullanımının bankaların finansal performansı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Araştırmada bağımlı değişken olarak finansal performans ölçütleri olan Aktif Kârlılık oranı ve Özsermaye Kârlılığı oranı kullanılacaktır. Bağımlı değişkenler üzerinde etkisi olacağı düşünülen bağımsız değişkenler ise; Para Transferleri İşlem Hacmi, Ödemeler İşlem Hacmi ve Yatırım İşlem Hacmi olacaktır. Bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla,“ADF”,“Lee – Strazicich Kırılmalı Birim Kök Testi”,“Bayer Hanck Eş Bütünleşme Testi”,“Gregory - Hansen Eşbütünleşme Testi”,“Hacker-Hatemi-J Nedensellik Testi”ve“FMOLS Testi”tercih edilmiştir. Bu testlere ait analizler, Gauss 21 ve Eviews 12 yazılımları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The acceleration of technological developments in the globalizing world has created digital transformations in the finance sector as in many other sectors. The finance sector has also kept up with this digital change and companies that use financial technologies very well have emerged in the sector. These companies are Fintechs, which are Financial Technology companies. Fintechs emerged and gained importance after the Global Financial Crisis in 2008. These Fintechs, which provide various advantages in the field of finance in the form of Internet Banking, Mobile Banking, Digital Banking, Blockchain, Cryptocurrency, Smart Contracts, Open Banking and Artificial Intelligence, are very important as they make it easier for users to carry out their activities. In the study, quarterly data on internet banking and mobile banking, which started to be published under the title of Digital Banking as of 2017 on the official website of the Banks Association of Turkey between 2017-2024, were used and the effect of the use of these financial technologies on the financial performance of banks was analyzed. The financial performance criteria Return on Assets ratio and Return on Equity ratio will be used as dependent variables in the study. The independent variables that are thought to have an effect on the dependent variables are; Money Transfer Transaction Volume, Payment Transaction Volume and Investment Transaction Volume. In order to measure the effect of independent variables on dependent variables,“ADF”,“Lee - Strazicich Break Unit Root Test”,“Bayer Hanck Cointegration Test”,“Gregory - Hansen Cointegration Test”,“Hacker-Hatemi-J Causality Test”and“FMOLS Test”were preferred. The analyses of these tests were made using Gauss 21 and Eviews 12 software.